Multinagrywanie

R icoh MP6200S jest jednym z pierwszych, pionierskich urządzeń wykorzystujących technologię CD-RW (szerzej piszemy o niej w innym artykule). W dużym uproszczeniu, pozwala to na wielokrotny zapis danych na płytach bardzo podobnych do zwykłych nośników CD-ROM.

Ricoh potrafi odczytywać dane z sześciokrotną prędkością, a zapisywać z dwukrotną. Napęd jest konfigurowany w nieco archaiczny sposób. Numer SCSI ID jest ustawiany poprzez gromadę zworek, a terminatory znajdują się w zewnętrznych modułach rezystorowych. Razem z napędem dostarczono pakiet oprogramowania Easy CD Pro, który nie zawsze budzi

tak wygląda philips

entuzjastyczne reakcje, ale w większości przypadków w zupełności zaspokaja potrzeby użytkowników. Oprócz niego, w zestawie znalazł się program Packet CD, która umożliwia nagrywanie pakietowe. Czyni on z nagrywaczki CD-RW bardzo potężne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych.

Na przedniej ściance napędu znajduje się gniazdo słuchawkowe, regulator głośności oraz tylko jedna dioda sygnalizacyjna. Często okazuje się to brakiem, gdyż nie wiadomo, czy w danej chwili trwa odczyt, czy zapis danych. Ciekawy jest natomiast mechanizm awaryjnego wysuwania tacki. Specjalne drzwiczki pozwalają wyciągnąć płytę z napędu bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Ricoh bez problemów nagrywał we wszelkich dostępnych trybach, a żaden z popularnych czytników nie miał trudności z odczytaniem testowych płyt.

Drugim napędem z tej samej grupy jest Mitsubishi CDRW226 .

tak wygląda mitsubishi

Pod względem budowy i parametrów jest on identyczny z opisywanym Ricohem MP6200S. Różni się od niego jedynie nadrukiem na przedniej ściance i kilkoma naklejkami. Szokująco przedstawia się natomiast cena zestawu. Będąc o 25 procent niższą od siostrzanego modelu, czyni Mitsubishi tańszym od wielu zwykłych nagrywarek CD-R.

Urządzeniem, które również łączy w sobie dwie nowe technologie jest Philips CDD3610. Poza tym, że potrafi obsługiwać płyty CD-RW, wykorzystuje do komunikacji z komputerem interfejs ATAPI. Likwiduje to konieczność zakupu drogiego kontrolera SCSI, co znacznie obniża koszt całego zestawu. Wbrew mogącym się rodzić obawom, napęd pracuje stabilnie, odradzamy jednak podłączanie go razem z twardym dyskiem do jednego kanału IDE. Podobnie jak w przypadku Ricoha, odczyt odbywa się z sześciokrotną, a zapis – dwukrotną prędkością.

a
Ricoh MP6200S
Interfejs: SCSI-2
Montaż: wewnętrzny
Szybkość zapisu/odczytu: 2x/6x
Rozmiar bufora: 1024KB
Oprogramowanie: Easy CD Pro 2.11, Packet CD 1.0S
Producent: Ricoh, Japonia http://www.ricoh.co.jp/
Dostarczył: Datrontech, Warszawa http://www.datrontech.com.pl/ e-mail: [email protected]  tel.: (0-22) 675 28 30, fax: 675 55 19
Cena: 2440 zł
plusnagrywanie pakietowe
plussposób awaryjnego wysuwania tacki
minusniewygodna konfiguracja SCSI

Mitsubishi CDRW226
Interfejs: SCSI-2
Montaż: wewnętrzny
Szybkość zapisu/odczytu: 2x/6x
Rozmiar bufora: 1024KB
Oprogramowanie: Packet CD 1.0S
Producent: Mitsubishi, Japonia http://www.mitsubishi.co.jp/
Dostarczył: Cezar, Wrocław tel.: (0-71) 72 48 84, fax: 72 48 81
Cena: 1830 zł
plusbardzo niska cena
plusnagrywanie pakietowe
plussposób awaryjnego wysuwania tacki
minusniewygodna konfiguracja SCSI

Philips CDD3610
Interfejs: ATAPI
Montaż: wewnętrzny
Szybkość zapisu/odczytu: 2x/6x
Rozmiar bufora: 768KB
Oprogramowanie: Easy CD Creator 3.0 Packet CD 1.0S
Producent: Philips, USA
Dostarczył: Alstor, Warszawa http://www.alstor.com.pl/ e-mail: [email protected] tel.: (0-22) 675 55 15, fax: 675 43 10
Cena: 2400 zł
plusinterfejs ATAPI
plusnagrywanie pakietowe
plusdoskonałe oprogramowanie
minusproblemy z odczytem płyt multisession w niektórych czytnikach

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

W komplecie dostarczono nowe, rewelacyjne oprogramowanie. Adaptec Easy CD Creator 3.0, to kontynuacja serii produkowanej niegdyś przez Corela. Pakiet ten, pomimo swej dziecinnie prostej obsługi, posiada bardzo duże możliwości. Możliwe jest na przykład bardzo łatwe nagranie startującej (bootable) płyty, spełniającej funkcję dyskietki systemowej.

Podobnie jak w przypadku wszystkich nagrywarek (CD-R) Philipsa, niektóre z nagranych płyt wielosesyjnych nie są dobrze czytane w niektórych czytnikach CD-ROM-ów. Np. napęd Toshiba XM-6102B nie był w stanie odczytać skomplikowanej płyty multisession nagranej przez CDD3610. Jednak w zdecydowanej większości czytników problem ten się nie objawia.

Więcej:bezcatnews