3.. 2.. 1.. 0.. start!

Dyskietka i dysk twardy nie są wcale jedynymi nośnikami danych, z których komputer osobisty może wczytać system operacyjny. Istnieje również możliwość wystartowania systemu z CD-ROM-u. W tym celu muszą jednak zostać spełnione określone warunki.

Podczas przeglądania poszczególnych opcji BIOS-u wielu z nas zauważyło zapewne, że funkcja Boot Sequence (Award BIOS) lub Start Options (AMI BIOS) zawiera również pozycję CD-ROM. Gdy pecet zostanie tak skonfigurowany, aby odczytywać system operacyjny z kompaktu, musimy tylko włożyć do napędu odpowiednią płytę CD i zrestartować komputer. Osób posiadających doświadczenie w pracy ze stacjami roboczymi Unix/RISC, możliwość startowania komputera z kompaktu nie powinna dziwić. Przy instalacji sieciowego systemu operacyjnego (Unixa lub Windows NT) program instalacyjny jest bowiem z reguły wczytywany z płyty CD.

Mamy to na CHIP-CD
mamy to na chip-cd 2/98Dodatkowe materiały dostępne będą na CD-ROM-ie 2/98 w opcji Know-how | Startowanie z CD-ROM-u

Użytkownicy nagrywarek CD mogą samodzielnie wykonać CD-ROM startowy – do tego celu potrzebny jest tylko odpowiedni program nagrywający. Nie należy jednak wyobrażać sobie zbyt wiele – z reguły można stworzyć płytę tylko z systemem MS-DOS. Nie ma natomiast możliwości umieszczenia na niej innych, bardziej skomplikowanych systemów operacyjnych (Windows 95, NT). Wynika to z faktu, że systemy te chcą zapisywać informacje na nośniku, z którego zostały wczytane.

O startowaniu w Internecie
Więcej informacji dotyczących nagrywania płyt “bootowalnych” znajdziesz pod adresami:Adaptec Easy CD Creator Deluxe: http://www.adaptec.com
Adaptec AHA 2940: http://www.adaptec.com
CeQuadrat WinOnCD 3.0: http://www.cequadrat.com

Gdy takim nośnikiem jest płyta CD, to tego rodzaju operacja oczywiście nie powiedzie się.

Więcej:bezcatnews