Autostrada AGP

Najnowsze płyty główne Asus oraz Tekram dla procesorów Pentium II bazują na układach Intela o nazwie Triton LX. Do najważniejszych cech tego

płyta po raz pierwszy

chipsetu należą: wsparcie dla pamięci SDRAM, obsługa kart graficznych wykorzystujących AGP oraz dysków twardych pracujących w trybie Ultra DMA/33. Nowy standard bardzo szybkiej magistrali graficznej AGP umożliwia efektywną wymianę danych pomiędzy kartą graficzną, pamięcią systemową oraz procesorem.

Przykładem płyty korzystającej z dobrodziejstw nowego chipsetu jest P6L40-A4(X) Tekrama. Urządzenie zbudowano w standardzie ATX, co pozwala na łatwy montaż kart rozszerzeń w czterech złączach PCI i trzech ISA oraz jednym AGP. Tekram oferuje cztery gniazda DIMM dla modułów SDRAM, dzięki czemu pamięć można rozbudować aż do 512 MB.

Zapoznaliśmy się również Najnowsze płyty główne Asus oraz Tekram dla procesorów Pentium II bazują na układach Intela o nazwie Triton LX. Do najważniejszych cech tego

płyta po raz drugi

z urządzeniami Asusa z serii P2L97, bazującymi na tym samym zestawie układów Intel 440LX. P2L97, tak jak wszystkie testowane urządzenia, korzysta ze standardu ATX. Model P2L97 dysponuje pięcioma slotami PCI, tylko dwoma ISA i jednym złączem dla kart graficznych AGP. Możliwe jest zainstalowanie maksymalnie 384 MB RAM-u.

Kolejna z płyt – P2L97-S oferuje programową kontrolę szybkości pracy procesora poprzez BIOS – jest to tzw. płyta bezzworkowa. Model wyposażono dodatkowo w kontroler UW SCSI Adapteca.

Ostatnia z płyt Asusa może wykorzystywać równolegle dwa procesory Pentium II. Podobnie jak w modelu P2L97-S, płyta P2L97-DS także dysponuje kontrolerem Ultra Wide SCSI. Zamontowanie kontrolera SCSI sprawiło, że na płycie umieszczono cztery, a nie pięć, jak w modelu P2L97, złącza PCI, obok dwóch ISA i jednego AGP. Dołożono również jeszcze jedno gniazdo dla modułów DIMM, co pozwala na zamontowanie w sumie do 512 MB pamięci w czterech złączach.

w skrócie
Asus P2L97
Format, chipset: ATX, Intel Triton LX
Złącza PCI/ISA/AGP: 5/2/1
Gniazda pamięci DIMM: 3
Procesory: 1x Pentium II
plusbardzo wysoka wydajność
plustryb pracy Ultra DMA/33
plusdoskonała współpraca z SDRAM
Cena: 870 zł

Asus P2L97-S
Format, chipset: ATX, Intel Triton LX
Złącza PCI/ISA/AGP: 5/2/1
Gniazda pamięci DIMM: 3
Procesory: 1xPentium II
plusbezzworkowa konfiguracja
pluszintegrowany kontroler Ultra Wide SCSI
Cena: 1240 zł

Asus P2L97-DS
Format, chipset: ATX, Intel Triton LX
Złącza PCI/ISA/AGP: 4/2/1
Gniazda pamięci DIMM: 4
Procesory: 2xPentium II
plusdwuprocesorowa
pluszintegrowany kontroler Ultra Wide SCSI
Cena: 2050 zł
Producent: Asus, Tajwan http://www.asus.com.tw/
Dostarczył: TCH, Warszawa, tel.: (0-22) 48 71 72, faks: 48 12 06 http://www.tch.waw.pl/ e-mail:[email protected]

Tekram P6L40-A4(X)
Format, chipset: ATX, Intel Triton LX
Złącza PCI/ISA/AGP: 4/3/1
Gniazda pamięci DIMM: 4
Procesory: 1xPentium II
plustryb pracy Ultra DMA/33
pluszłącze standardu AGP
minusmniej wydajna praca z SDRAM
Cena: 820 zł
Producent: Tekram, Tajwan http://www.tekram.com.tw/
Dostarczył: Gen, Wrocław, tel./faks: (0-71) 72 38 75

Test wydajnościowy urządzeń przeprowadziliśmy zgodnie z procedurą opisaną w CHIP-ie 6/97. Ze względu na to, że wszystkie płyty mogą działać w nowym trybie Ultra-DMA/33, zmuszeni byliśmy zastosować inny dysk twardy – Quantum Fireball o pojemności 3,2GB. Rezultaty naszych testów wskazują jednoznacznie, że produkty Asusa słusznie mają bardzo dobrą opinie. Wykorzystując kartę Matrox Mystique PCI, płyty z serii P2L97 uzyskały 308 punktów w teście aplikacyjnym. Gdy skorzystaliśmy z najnowszej karty ATI Rage Pro pracującej na magistrali AGP, najlepszy z wyników osiągnął aż 341 punktów. Tekram P6L40-A4 wypadł nieco gorzej, uzyskując odpowiednio 269 punktów z Matroxem i 299 z ATI. Przyczynę tych różnic odkryliśmy, analizując wyniki testu niskopoziomowego. Okazało się, że płyty Asusteka rewelacyjnie współpracują z pamięcią SDRAM, osiągając ponad 108 000 KB/s transferu przy maksymalnie 72 000 KB/s w przypadku płyty Tekram.

Więcej:bezcatnews