Instalujemy Linuxa

Przystępnie opisany sposób instalacji Linuxa dla niezaawansowanych

System Linux stał się poważną konkurencją zarówno dla komercyjnych wersji Unixa, jak i dla samego Windows. Przedstawiamy szczegółową instrukcję, która pozwoli nam zainstalować ten system na własnym komputerze.

4 kwietnia 1997 roku Linux opuścił Ziemię na pokładzie promu kosmicznego Columbia (lot STS-83). System (dokładnie tzw. Debian-Distribution) zainstalowano na miniaturowym komputerze 486 (100 MHz, 16 MB RAM), który miał zostać wykorzystany do eksperymentu naukowego. Zalety Linuxa doceniono również w ekstremalnych „nieziemskich” warunkach.

Unixowe systemy operacyjne, do których zalicza się Linux, są już standardowo najlepiej przystosowane do pracy w sieciach Inter- i intranet, gdyż wykorzystują one protokół TCP/IP jako podstawowy. Linux posiada wiele zalet, które zapewniają mu przewagę nad innymi systemami operacyjnymi:

  • Różne firmy software’owe oraz indywidualni programiści konstruują przy użyciu jądra Linuxa, licznych programów narzędziowych i aplikacji tzw. dystrybucje (Distributions). W skład każdej takiej wersji systemu wchodzi zawsze program instalacyjny, który pomaga użytkownikowi w szybkim zainstalowaniu Linuxa na danym komputerze.
  • Sprzętowe wymagania Linuxa są niezbyt wygórowane. Odpowiedni komfort pracy zapewnia już komputer 486 dysponujący 8 lub 16 megabajtami RAM. Linux może także współpracować z innymi typami procesorów, ale w tym przypadku jego instalacja wymaga czasami wielu skomplikowanych zabiegów.
  • W sieci heterogenicznej Linux spisuje się znakomicie nie tylko jako klient, lecz również jako serwer.
  • Linux, podobnie jak każdy inny Unix, ze względu na swoją modularną budowę oferuje elastyczną platformę projektową. Duży zestaw niewielkich programów narzędziowych dysponujących licznymi parametrami umożliwia realizację nawet najbardziej wymyślnych zadań. Każdy, kto choć raz próbował w Windows zautomatyzować bardziej złożone operacje, z pewnością pokocha system Linux.
  • Linux jest w pełni wielozadaniowym i wielodostępnym systemem operacyjnym, który dysponuje modułem administrowania użytkownikami oraz mechanizmami zabezpieczania danych.
  • Charakterystyczny dla Linuxa menedżer startowy LILO pozwala na umieszczenie na tym samym pececie także i innych systemów operacyjnych. System może ponadto odwoływać się do dyskietek i partycji dysków twardych należących do innych systemów. Dostępny jest również dosowy emulator DOSEMU, za pośrednictwem którego można pod Linuxem uruchamiać programy DOS-a (oczywiście w trybie wielozadaniowym). System Linux ma jednak oczywiście także i swoje słabe strony. Dla osób, które nie mają zbyt wielu doświadczeń w pracy z Unixem, Linux może być znacznie trudniejszy w administrowaniu niż np. Windows 95. Obsługa tego systemu – także graficznego środowiska X Window – nie zawsze bowiem jest w pełni intuicyjna.

Linux wymaga od użytkownika zupełnia innego podejścia niż systemy firmy Microsoft. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na inną pozycję rynkową Linuxa liczba współpracujących z nim aplikacji jest znacznie mniejsza niż w przypadku Windows 3.1x i 95.

Uwzględniając wszystkie wymienione zalety i wady Linuxa, każdy użytkownik musi podjąć indywidualną decyzję, czy chce zainstalować na swoim komputerze ten system, czy też nie. Obserwowany ostatnio dynamiczny wzrost liczby instalacji Linuxa (i to nie tylko w Kosmosie) świadczy jednak o tym, że dla wielu osób zalety systemu wyraźnie przeważają nad jego wadami.

Na płytce dołączonej do numeru zamieszczamy Monkey Linuxa. Jest to wersja skierowana przede wszystkim do osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z systemami unixowymi. Łatwy w instalacji Monkey Linux (cały zarchiwizowany system zajmuje raptem siedem dyskietek), pozwala zapoznać się ze światem Unixa. Pomaga podjąć decyzję czy warto poświęcić pewien obszar dysku twardego na jedną z „prawdziwych” dystrybucji Linuxa. Zainstalowanie pełnej wersji umożliwi wykonywanie poważnych zadań oraz wykorzystywanie kompletnego zestawu funkcji i wydajności systemu. Na świecie dostępnych jest około piętnastu takich pakietów – w większości wersji międzynarodowych. Przyczyną takiej różnorodności systemów są odmienne koncepcje producentów oraz przeznaczenie poszczególnych dystrybucji.

Zamieszczona ramka „W Sieci” zawiera zestawienie cieszących się największą popularnością dystrybucji Linuxa, w tym komercyjnej – Caldery Open-Linux. W dalszej części artykułu znajdziemy szczegółowy opis instalacji Linuxa na przykładzie Monkey Linuxa oraz dystrybucji Debian GNU/Linux .

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.