Telewizyjna gwiazda

Szybki rozwój rynku komponentów komputerowych wymusza na użytkownikach pecetów stosunkowo częstą wymianę części lub liczenie się z brakiem możliwości uruchomienia niektórych najnowszych gier czy programów. Dlatego nierzadko np. karty graficzne posiadają specjalne gniazda złącza umożliwiające ich późniejszą rozbudowę. W takiej właśnie, modularnej wersji wykonano WinFast 3D S680 .

Kartę wyposażono w złącze do rozbudowy pamięci umieszczanej w małych modułach SO-DIMM, podobnych do stosowanych w komputerach przenośnych. Do testów dostarczono model z pamięcią typu SGRAM

telewizyjna gwiazda

rozbudowaną do 4 MB. Kolejne gniazdo – LPB Connector – pozwala na połączenie ze specjalną kartą, umożliwiającą sprzętowe dekodowanie filmów zapisanych w formacie MPEG-II na krążkach DVD. Dostępne jest również złącze o nazwie MacroVision Decoder, przeznaczone do połączenia z modułem konwertującym cyfrowy sygnał dostarczany przez czytniki DVD na analogowy odpowiednik. Umożliwia to wyświetlanie filmów nie tylko na ekranie monitora, ale także na telewizorze. Do karty podłączyć można również nakładkę zamieniającą WinFasta w kartę wideo – podobnie jak w przypadku karty Mystique i rozszerzenia Rainbow Runner.

Zestaw wyjść TV (S-Video oraz Composite) pozwala na przesyłanie obrazu monitora do telewizora i nie wymaga osobnego modułu. Dołączone sterowniki pozwalały na wybór bardzo wielu trybów wyprowadzenia sygnału TV. W efekcie przyjęcia domyślnych ustawień wyprowadzany jest poprawny sygnał (PAL lub NTSC), jednak monitor przełącza się w tryb niskiej częstotliwości odświeżania (50 Hz). Wybranie opcji Dual View umożliwia przejście na ustawione wcześniej odświeżanie. Bardzo dobrze rozwiązano także problem zwiększania rozdzielczości. Podczas gdy monitor przełącza się w wyższe tryby, telewizor utrzymuje stale rozmiar 640×480 punktów, zamieniając ekran w wirtualny pulpit. Nie dopracowano wyświetlania plików multimedialnych – np. typu MPEG. Wydajność nie budziła zastrzeżeń, gdyż zawsze na ekranie pojawiało się ponad 70 klatek na sekundę, jednak aby na telewizorze pojawił się obraz, opcja Dual View musiała być wyłączona – co oznaczało niskie odświeżanie monitora.

w skrócie

Więcej:bezcatnews