Cyfrowym okiem

Duża konkurencja wśród producentów skanerów oraz stały postęp technologiczny przyczyniają się do powstawania potężniejszych itańszych urządzeń. Skaner coraz częściej staje się elementem wyposażenia domowego peceta. Warto poznać możliwe zastosowania i zasadę działania tych urządzeń.

Nikogo już obecnie nie dziwi bogactwo kolorów, plastyczność kompozycji i duża dbałość o formę informacji przekazywanych za pośrednictwem komputerów. Do człowieka zawsze silnie przemawiały żywe, pełne treści obrazy. Sama ich obecność w dokumencie w znaczący sposób ułatwia przekazywanie myśli. Skaner jest najprostszym z urządzeń, które pozwalają człowiekowi przenieść w świat komputerów wierny obraz otaczającej go rzeczywistości.

Urządzenia do cyfrowego przetwarzania obrazu, spotykane do niedawna jedynie w specjalistycznych studiach, stają się obecnie czymś popularnym, łatwo dostępnym i prostym w obsłudze. Stale rośnie liczba nabywców skanerów, cyfrowych aparatów, a nawet kamer. Przykładów możliwych zastosowań tego typu urządzeń nie trzeba szukać daleko. Moda na posiadanie własnej, ładnie zaprojektowanej strony WWW w Internecie to dla wielu wystarczający argument przemawiający za nabyciem skanera. Wykorzystując go, użytkownik może wprowadzić do komputera i zaprezentować innym swoje zdjęcia czy przedstawić własne kompozycje i obrazy. Na dodatek cyfrowa postać obrazu umożliwia zastosowanie nowych narzędzi, filtrów i specjalistycznych programów. Umiejętne posługiwanie się nimi nierzadko pozwala przenieść się w wymiar ekspresji twórczych ambicji i pomysłów. Ponadto kupno własnego skanera uniezależnia użytkownika od usług specjalistycznych firm i umożliwia łatwe oraz mniej kosztowne eksperymentowanie z wykorzystywanymi graficznymi środkami wyrazu.

Skaner umożliwia również proste i szybkie uporządkowanie zalegających na półkach stert papierów. Cyfrowa archiwizacja dokumentów stosowana jest przede wszystkim w biurach, często jednak i w domu natykamy się na konieczność usystematyzowania posiadanego zbioru “skarbów” – kolekcji znaczków pocztowych, pocztówek ze wszystkich stron świata, papierów wartościowych. Jak się za to zabrać?

Papierowy dokument po zeskanowaniu przetwarza się do odpowiedniej postaci i zapisuje na dysku. Cyfrowe dokumenty przechowywać można w uporządkowanym archiwum albo w specjalnie zhierarchizowanym katalogu. Operowanie na elektronicznej postaci przechowywanych materiałów zmniejsza także prawdopodobieństwo zniszczenia lub uszkodzenia oryginałów, których kondycja ma przeważnie duże znaczenie dla właściciela. Przykładowo interesujący użytkownika znaczek z kolekcji filatelistycznej zostaje wydobyty z klasera dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zaistnieje taka potrzeba – np. w celu wymiany na inny albo sprzedaży.

Info
mamy to na chip-cd 6/98Dodatkowe materiały do tekstu znajdują się na płycie dołączonej do numeru w dziale CHIP-offline | Hardware | Skanery.

Sama możliwość skanowania dokumentów tekstowych nikomu specjalnie nie ułatwia życia. Nową jakość wnosi dopiero zastosowanie specjalistycznego oprogramowania OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie znaków) odczytującego treść zeskanowanych materiałów tekstowych. Łatwo wyobrazić sobie zalety takiego rozwiązania. Odnajdowanie interesujących fragmentów, cytatów, a nawet pojedynczych haseł nigdy nie było proste ani specjalnie szybkie w przypadku materiałów przechowywanych na papierze i jego odpowiednikach. Zastosowanie dobrej jakości skanera oraz właściwie skonstruowanego oprogramowania spowodować może znaczące zwiększenie prędkości przetwarzania dokumentów o podobnej do siebie strukturze – np. ankiet albo wykorzystywanych w badaniach statystycznych kwestionariuszy.

Więcej:bezcatnews