Łączność ze sprzętem

Sterowniki stanowią pomost łączący system z kartami rozszerzającymi i urządzeniami peryferyjnymi. W drugiej części artykułu dotyczącego problemów z Windows 95 znajdziemy porady, które pomogą nam uporać się z nieprawidłowo działającymi driverami.

Pod względem obsługi sterowników Windows 95 jest systemem dość elastycznym. Zgodnie z założeniami jego projektantów ten popularny system operacyjny ma być przeznaczony nie tylko do celów multimedialnych, ale powinien także umożliwiać uruchamianie aplikacji DOS-a i Windows 3.1x oraz obsługiwać sprzęt wyposażony jedynie w sterowniki działające w obu tych środowiskach.

Wszystkie sterowniki możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy:

right.gif (119 bytes)

Wirtualne sterowniki urządzeń (VXD). W tej grupie znajdują się programy, które zostały zaprojektowane specjalnie dla Windows 95. Najważniejsze z nich zarządzają grafiką, dźwiękiem, systemami plików, urządzeniami zewnętrznymi itp. Możemy je znaleźć w folderze WINDOWS SYSTEM i jego podkatalogach.

right.gif (119 bytes)

Sterowniki urządzeń (DRV). Wiele urządzeń i aplikacji wykorzystuje sterowniki, które zostały opracowane dla Windows 3.1x. Mogą one działać poprawnie również w Windows 95, czego dowodem są np. drivery Adobe Type Managera oraz interfejs skanera TWAIN. Jednak czasem w przypadku sterowników 16-bitowych zdarzają się problemy. Bezcelowe są próby instalowania takich programów dla kart graficznych w Windows 95. Powinniśmy pamiętać także o tym, że nie wszystkie pliki z rozszerzeniem DRV muszą być 16-bitowe. Aby to sprawdzić, wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki plik (np.

comm.drv

) i wybrać z menu polecenie

Właściwości | Wersja.

Info
mamy to na chip-cd 5/98Na CD 5/98 w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Konfiguracja komputera znajdują się programy narzędziowe i diagnostyczne dla Windows 95.

right.gif (119 bytes)

Sterowniki DOS-owe. Czasami – choć bardzo rzadko – możemy jeszcze spotkać sterowniki DOS-owe, które nadają się do współpracy z Windows 95. Służą one do obsługi starszych napędów CD-ROM, a inicjalizacja tych urządzeń odbywa się już na poziomie plików config.sys i

autoexec.bat

. Takie rozwiązanie powinno być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdyż tego typu programy wpływają negatywnie na stabilność Windows.

Więcej:bezcatnews