Zajrzeć pod spód…

Budowa i ewolucja Ziemi to druga, po Ziemi we Wszechświecie, geograficzna aplikacja multimedialna, stworzona przez poznańską Impresję. Jest to szeroko zakrojone kompendium wiedzy na temat budowy i historii naszej planety. Nie jest to publikacja, mogąca zastąpić w tym zakresie podręcznik geografii – jednak jako lektura dodatkowa może być, dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie, cennym uzupełnieniem.

Program składa się z trzech części opisujących kolejno: budowę wnętrza Ziemi i skorupy ziemskiej, ewolucję budowy naszej planety oraz katalogu najważniejszych skał i minerałów. Uzupełnieniem jest wyczerpujący słowniczek nazw i terminów geologicznych.

Na przewijanych przekrojach prześledzić możemy budowę dna oceanicznego budowa dna oceanicznego

W części pierwszej przedstawiono przekrój poglądów na budowę Ziemi, od najdawniejszych do najnowszych. Wszystkie hipotezy zostały zilustrowane czytelnymi wykresami, umożliwiającymi łatwe ich porównanie. Jedynie wykresy dotyczące warunków panujących we wnętrzu Ziemi skonstruowano dość niefortunnie – wbrew temu, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, wykresy ciśnienia, temperatury i gęstości wraz ze wzrostem wartości… opadają. Może to sugerować, że odwrotnie niż w rzeczywistości wartości tych parametrów wraz ze wzrostem głębokości spadają.

Dział drugi, ewolucja Ziemi przedstawia aktualny stan wiedzy na temat historii naszej planety i obejmuje zarówno zmiany ukształtowania skorupy ziemskiej, jak i rozwój życia zwierzęcego i roślinnego.

W bardzo ciekawy i obrazowy sposób został pokazany podział stratygraficzny – można mieć jednak do niego dwa zastrzeżenia. Pierwsze dotyczy formy graficznej prezentacji – przyjęte jest powszechnie, iż podział stratygraficzny zapisuje się w pionie, od najmłodszych formacji na górze tabeli do najstarszych na dole, a nie w poziomie, jak zaprezentowali go autorzy programu. Zastrzeżenie drugie dotyczy kwestii merytorycznej – zaprezentowany został podział przedstawiony w 1996 roku w angielskojęzycznym piśmie fachowym “Episodes”. Jednak pomimo swego nowatorstwa podział ten nie został jeszcze w Polsce powszechnie przyjęty, a tym bardziej nie wchodzi w zakres aktualnie obowiązujących programów nauczania w szkolnictwie. W tej sytuacji rozsądniej byłoby zaprezentować “klasyczny” podział stratygraficzny albo oba – rozwiązanie takie znacznie zwiększyłoby przydatność programu jako pomocy naukowej.

“Katalog skał i minerałów” to wyczerpujące omówienie najważniejszych skał i minerałów, które można przglądać bądź to w porządku alfabetycznym, bądź to według podziału genetycznego.

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa graficzna i dźwiękowa programu. Wszystkie omawiane tematy są bogato ilustrowane, często wzbogacane filmami i animacjami zrealizowanymi na bardzo wysokim poziomie.

str 136 kolejne.gif (21929 bytes)Kolejne hipotezy dotyczące budowy wnętrza Ziemi prezentowane są na poglądowych modelach

Niestety, interfejs programu nie jest dostosowany do możliwości współczesnych komputerów multimedialnych – nawet jeśli z programu korzystamy na komputerze wyposażonym w kartę graficzną pracującą w rozdzielczości wyższej niż 640×480, uruchomi się on jedynie w okienku o wspomnianych wymiarach. Skutecznie utrudnia to korzystanie z programu i zmusza do manipulowania parametrami wyświetlania.

Program nie jest również w stanie poradzić sobie z brakiem wykorzystywanych czcionek w systemie – wyświetlane opisy i objaśnienia są w takiej sytuacji porozciągane i poobcinane, jednak w trakcie instalacji program nie ostrzega o możliwości wystąpienia takiej sytuacji ani nie żąda doinstalowania brakujących fontów.

Podczas instalacji program informuje, że nie został zainstalowany Acrobat Reader (znajdujący się zresztą na płycie CD) – jednak nie jest on wymieniony w wymaganiach aplikacji, natomiast jeśli jego obecność jest konieczna, mógł go przecież załadować program instalacyjny pakietu.

w skrócie
Historia i ewolucja Ziemi
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; napęd CD 2x, Windows 3.1x/95 ok. 25 MB na dysku
pluswysoka wartość merytoryczna
plusoprawa graficzna i dźwiękowa
plusbogaty materiał ilustracyjny
minusbrak dostosowania interfejsu do wyższych rozdzielczości wyświetlania
minusnie dopracowana obsługa czcionek
Producent: Impresja, Przeźmierowo k. Poznania, tel.: (0-61) 814 27 01 faks: 814 22 94
e-mail: [email protected],
http://www.impresja.com.pl/
Cena: 122 zł

Pomimo pewnych wymienionych powyżej niedociągnięć technicznych i nieścisłości merytorycznych, jako całość aplikacja prezentuje bardzo wysoki poziom. Również jakość opracowania graficznego i dźwiękowego stawia tę aplikację w czołówce polskiej produkcji w tej dziedzinie.

Więcej:bezcatnews