Sieciowe rendez-vous

Trudno byłoby wymienić program, który zrobił ostatnio tak wielką furorę w Sieci jak ICQ. Dzięki niemu możemy komunikować się z wybranymi użytkownikami Internetu i wywoływać ich na bezpośrednią pogawędkę. Kontakt z innymi posiadaczami ICQ utrzymujemy za pośrednictwem serwera firmy Mirabilis – twórcy opisywanej aplikacji.

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać po zainstalowaniu programu, jest skontaktowanie się ze stroną internetową

http://www.mirabilis.com/.

Po wypełnieniu odpowiedniego formularza otrzymamy unikatowy numer identyfikacyjny, dzięki któremu będziemy rozpoznawani w sieci ICQ. I właściwie od tego momentu możemy już szukać interlokutorów. Serwer ICQ “kataloguje” wszystkich swoich klientów w folderze

PeopleSpace — bez wątpienia znajdziemy tam wielu chętnych do rozmowy.

Serwer ICQ”pamięta” listę swoich klientówicq

Jeżeli jednak zechcemy komunikować się z innym użytkownikiem ICQ, musimy uzyskać na to jego zgodę. Wysyłamy więc “próbną” wiadomość i czekamy na efekt. Gdy tylko wywoływany internauta nie ma nic przeciwko temu, wciągamy go na swoją listę kontaktową i możemy poddawać permanentnej “inwigilacji”. Nasz znajomy ma do wyboru osiem sposobów informowania nas, co w danej chwili się z nim dzieje. Są to: Online (jestem w Sieci), Away (chwilowo nieobecny), N/A Extended Away (długo nieobecny),

OccupiedUrgent Messages

(zajęty – odbieram tylko pilne wiadomości), DND – Do Not Disturb (nie przeszkadzać), Free For Chat (otwarty na rozmowy), Privacy – Invisible (niewidoczny) i Offline (wyłączony).

Wszystkie te opcje są symbolizowane przez odpowiednią ikonę przy identyfikatorze na liście kontaktowej, wyświetlanej w głównym okienku ICQ. W zależności od statusu program może automatycznie nadać standardową wiadomość np. “Wyszedłem z psem” lub inną, określoną przez użytkownika.

Za pośrednictwem ICQ możemy także przesyłać pliki, pod warunkiem jednak, że odbiorca jest podłączony do Sieci, czyli ma status Online. Wysyłane zbiory wędrują bezpośrednio na dysk adresata do wybranego katalogu. Zaletą powyższego sposobu przesyłania danych jest niemal nieograniczony (limitowany tylko wielkością dysku) rozmiar przekazywanych plików.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/98mamy ten program w bbs-ieICQ 98
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95/NT; ok. 2 MB na dysku
plusprostota obsługi
plusbogata oferta usług sieciowych
minusczęste kłopoty z szybkością przekazywania informacji
minusmożliwość korzystania z tylko jednego serwera przy przesyłaniu informacji
Producent: Mirabilis, Izrael, http://www.mirabilis.com/
Rejestracja: freeware

ICQ jest narzędziem lubianym i akceptowanym przez internautów – choć nie przez wszystkich. Użytkownicy Sieci korzystający z modemów najczęściej muszą liczyć każdą minutę i każdy impuls telefoniczny. Ci zazwyczaj nie mają okazji bycia nawet “Away”. Dla nich zapewne przewidziano funkcje “On-” i “Offline”. Należy też wspomnieć, że czasami serwer ICQ “ociąga się” nieco z wysyłaniem wiadomości. Natomiast użyteczność, łatwość w obsłudze i miły dla oka wygląd to niewątpliwe atuty programu. Szkoda tylko, że nie ma jego polskiej wersji – miło byłoby zamiast “Away” widzieć napis “Zaraz wracam”.

Więcej:bezcatnews