Do ośmiu razy sztuka

Pakiet graficzny Corela towarzyszy nam od lat, ale jego piętą achillesową był zawsze brak polskiej wersji językowej. Próby stworzenia jej podejmowano od dawna, jednak dopiero ostatnie wersje programu zasługują na miano spolonizowanych. Opisany niedawno (CHIP 5/98, s.160) Corel DRAW 8 również doczekał się lokalizacji, znacznie lepszej od poprzednich.

Przede wszystkim polonizację potraktowano całościowo, tzn. poddano jej wszystkie elementy pakietu. Ujednolicono słownictwo, co sprawia, że przełączanie pomiędzy programami nie wymaga wysiłku umysłowego i przestawiania się na “nowe tory” językowe. Udało się znaleźć sensowne nazwy dla filtrów graficznych, zwykle sprawiających problemy ze względu na mnogość opcji i podobne efekty działania. Nie znajdziemy w nowym Corel DRAW “kiksów” w rodzaju anglojęzycznych nazw paramet-rów czy nic nie mówiących komunikatów. Również programy zakupione niegdyś od innych producentów – jak np.

CorelDREAM 3D — “obdarzono” nienaganną polszczyzną. Gdyby nie fakt, że moduł OCR-Trace wciąż nie radzi sobie z “ogonkami”, można by powiedzieć, że Corel DRAW 8 został wreszcie spolonizowany, jak należy.

Nowy Corel DRAW budzi uznanie jakością polonizacji ósme wcielenie

Dobrze prezentuje się sys-tem Pomocy. Wszystkie programy “pomagają nam” po polsku, poprawnie działa system wyszukiwania i odwołania hipertekstowe. Literówki należą do rzadkości, a styl nie razi uproszczeniami.

w skrócie
mamy to na chip-cd 8/98Corel DRAW 8 PL
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 95; ok. 250 MB na dysku
plusdobra jakość polonizacji
plusuniwersalność
pluskorzystna cena
Producent: Corel, Kanada, http://www.corel.com/
Dostarczył: Magit, Wrocław, tel.: (0-71) 347 73 30, faks: 48 34 67,
e-mail: [email protected],
http://www.magit.com.pl/
Cena: ok. 2900 zł
Uaktualnienie: ok. 1200 zł

W całości spolonizowano też podręczniki, co budzi uznanie, jeśli wziąć pod uwagę ich objętość. Wprawdzie nie wszystkie programy zostały wyczerpująco opisane, ale problem ten pojawia się też w wersji anglojęzycznej. Jedynym nie zlokalizowanym podręcznikiem jest katalog klipartów i ikon, choć tu akurat mało jest do czytania. Przydałoby się natomiast uzupełnić zestaw obrazków elementami zaczerpniętymi z naszej rzeczywistości, tak przecież barwnej…

Więcej:bezcatnews