Tęczowy kałamarz

Kolorowe drukarki atramentowe zdominowały rynek zastosowań domowych oraz półprofesjonalnych. Coraz popularniejsze „plujki” kuszą bogactwem udostępnianych kolorów oraz, przeważnie, stosunkowo niską ceną.

Zdolność do rozróżniania kolorów jest jedną z podstawowych i charakterystycznych cech ludzkiego wzroku. Umiejętność oryginalnego komponowania barw w połączeniu z artystyczną wizją świata zadecydowała o powstaniu różnorodnych technik twórczej ekspresji – w tym np. malarstwa i kolorowej fotografiki.

Info
mamy to na chip-cd 2/99Dodatkowe materiały do tekstu znajdują się na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Drukarki atramentowe

Również w druku kolor odgrywa niebagatelną rolę. W początkowym okresie w poligrafii wykorzystywano tylko jeden – zazwyczaj czarny – barwnik. Nieustanny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie w konstrukcji maszyn poligraficznych praw i reguł rządzących postrzeganiem koloru przez ludzki zmysł wzroku. Stosowane w drukarniach technologie są jednak zbyt drogie, by zaadoptować je dla potrzeb domowych, dlatego poszukiwano innych, tańszych metod barwnego druku.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News