Sygnał faksu proszę

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez telefaksu. Zapewne znajduje się w niej również komputer z modemem. Dlaczego więc nie wykorzystać go jako urządzenia faksującego?

Praktycznie każdy modem sprzedawany jest wraz z programem, za pomocą którego można przesyłać faksy. Niestety, takie „standardowe” aplikacje z reguły nie oferują zbyt wielu funkcji. Dlatego też warto rozejrzeć się za czymś lepszym. Spośród dostępnych na rynku programów do faksowania wart uwagi jest WinFax PRO firmy Symantec. Jego najnowsza, dziewiąta już wersja oferuje w porównaniu ze swoją poprzedniczką (opisywaną w CHIP-ie nr 10/97) wiele nowych funkcji.

Program ma zmieniony interfejs graficzny. Obecnie wyglądem bardzo przypomina MS Outlook. To podobieństwo raczej nie jest przypadkowe, ponieważ oba programy mogą ze sobą ściśle współpracować.

Message Manager ułatwia posługiwanie się WinFaxem message manager

Po instalacji, podczas pierwszego uruchomienia aplikacji pojawia się kreator, który automatyzuje i ułatwia proces konfiguracji programu. Wspomaga on również późniejsze zmiany ustawień. Dzięki temu nawet mało doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć żadnych problemów. Kreatory pomagają wykonać także inne funkcje. Cała procedura nadawania faksu – począwszy od podania numeru i nazwy odbiorcy, poprzez wpisanie tekstu, aż po jego wysłanie – odbywa się z wykorzystaniem takiego „magika”.

Aplikacja potrafi współpracować ze skanerem. Gdy WinFax wykryje takie urządzenie dołączone do komputera, w menu Tools pojawia się dodatkowa funkcja, umożliwiająca skanowanie, a następnie wysłanie dokumentu.

Nadana wiadomość może składać się z wielu dokumentów. Co więcej, w obrębie faksu daje się kasować pojedyncze strony, jak również dowolnie zmieniać ich kolejność, co zapewnia duże możliwości modyfikacji wiadomości.

Kolejne nowości omawianego programu to funkcje umożliwiające wspólne korzystanie z faksu przez grupę osób pracujących w środowisku sieciowym. Funkcje współdzielenia faksu zaprojektowano dla zespołów składających się maksymalnie z 25 osób. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty, jakie trzeba ponieść przy zakupie sprzętu. Nie jest konieczne wyposażanie każdego komputera w modem i podłączanie go do osobnej linii telefonicznej. WinFax PRO 9.0 może współdzielić zarówno modem, jak i linię telefoniczną z innymi kopiami tego programu w sieci. W takim przypadku tylko kopia główna aplikacji odbiera i wysyła wszystkie faksy.

Najnowsza wersja WinFaxa umożliwia wykonywanie kopii zapasowych dokumentów. Mogą być nimi zarówno wysłane i odebrane faksy, książki telefoniczne, jak i pliki konfiguracyjne programu. Tworzenie kopii może następować automatycznie, według zadanego harmonogramu, albo być wykonywane „ręcznie” – w dowolnym momencie.

oryginalne strony tytułowe Do wysyłanych faksów można dodać oryginalną stronę tytulową

Program MS Outlook 98 zawiera WinFax Starter Edition. Jego użytkownicy mogą bez najmniejszego problemu „przesiąść się” na program Symanteca, proponujący znacznie większe możliwości wykorzystania karty faksmodemowej. Dzięki integracji WinFax PRO 9.0 i Outlooka 98 użytkownik sam teraz zdecyduje, czy ma zamiar odbierać faksy za pośrednictwem skrzynki Outlooka 98, czy też poprzez menedżera wiadomości WinFaxa.

Symantec zadbał też o podróżników. WinFax oferuje pełną obsługę telefonu komórkowego, umożliwiając wysyłanie i odbieranie faksów za pomocą notebooka podłączonego do telefonu komórkowego. Program obsługuje najpopularniejsze cyfrowe standardy „komórek” (DCS/ GSM). W aplikacji znajduje się nawet kreator łączności dla użytkowników płacących kartą kredytową lub telefoniczną za przesyłanie faksów. Znacznie upraszcza to życie wszystkim pracownikom wysłanym w delegację.

WinFax potrafi obsługiwać jednocześnie dwa modemy i dwie linie telefoniczne. Urządzeniem faksującym może być nie tylko standardowa karta faksmodemowa, ale również karta ISDN lub telefon komórkowy z wbudowanym interpreterem AT.

Poznanie możliwości programu ułatwiają multimedialne prezentacje znajdujące się wraz z aplikacją na płycie CD-ROM. Nie zapomniano o papierowej dokumentacji. Książeczka, będąca podręcznikiem użytkownika opisuje możliwości pakietu.

w skrócie
mamy to na chip-cd 3/99WinFax PRO 9.0
Wymagania: PC Pentium; 32 MB RAM; faksmodemem Class 1, Class 2.0 lub karta ISDN CAPI 2.0 z obsługą faksu; Windows 9x/NT; ok. 60 MB na dysku
plus prosta obsługa
plus praca z dwoma modemami i dwoma liniami telefonicznymi
plus wykonywanie kopii zapasowych dokumentów
plus współpraca z telefonami komórkowymi podłączonymi do notebooka
minus brak polskiej wersji
Producent: Symantec, USA http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 80 03, faks: 635 69 50, e-mail: [email protected], http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 600 zł

WinFax ma niestety dosyć poważną wadę. Aplikacja dostępna jest tylko w wersji angielskiej, a nie wszyscy posiadacze kart faksmodemowych są znawcami języka Szekspira. Polonizacja tego produktu Symanteca zdecydowanie zwiększyłaby grono jego użytkowników w naszym kraju.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News