Trzecia kawa

Krótki test pakietu pakietu programistycznego Symanteca do pisania apletów w języku Java

Trzy miesiące po opublikowaniu przez nas testu pakietu

VisualCafé for Java Database Development Edition 2.5

(CHIP 11/98) pojawiła się w Polsce kolejna wersja tego narzędzia. Producent aplikacji – Symantec – nie zapowiadał żadnych drastycznych zmian w tej edycji i rzeczywiście – różnica w porównaniu z poprzednim wydaniem pakietu tkwi głównie we wprowadzonych usprawnieniach.

Jedną ze zmian widać już na pierwszy rzut oka. W pokaźnych rozmiarów pudełku nabywca otrzymuje dwie płyty CD. Pierwsza zawiera główny program oraz aplikacje: dbAnywhere Server (pomost pomiędzy Javą a zdalnymi bazami danych), VisualPage (soft-ware do konstruowania stron WWW) oraz przeglądarkę internetową Nestcape Navigator. Oprogramowanie Netscape FastTrack Server i Sybase SQL Server zostało zastąpione bazą danych Oracle Lite. Na drugiej płycie umieszczono zestaw przydatnych programów narzędziowych oraz gotowych komponentów JavaBeans. Do kompletu dodano sześć podręczników, z których cztery dotyczą VisualCaf é, a dwa pozostałe – VisualPage.

Interfejs użytkownika został tylko nieznacznie zmieniony w stosunku do wersji 2.5 nieco inny interfejs

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu oczom użytkownika ukazuje się interfejs prawie identyczny ze znanym z wersji 2.5. Dodatkowe gotowe „kostki” JavaBeans oraz drobne przeróbki menu to wszystkie widoczne zmiany. Kolejne udogodnienia wychodzą na jaw podczas pracy. Przede wszystkim „trójka” jest zgodna ze standardem JDK 1.1.7a. Możliwe jest również przełączenie środowiska w tryb obsługujący JDK 1.2 (przechodzi on na razie fazę testów beta), jednak część funkcji pakietu (jak np.

FormDesigner — narzędzie do graficznego układania komponentów) zostanie w takim przypadku wyłączona. Miłą niespodzianką jest jeszcze szybszy kompilator, którego prędkość już w poprzedniej edycji była nie do pobicia przez konkurencję.

Po dłuższej pracy z VC 3 nie można się oprzeć wrażeniu, że producent zwrócił w tej edycji baczniejszą uwagę na wygodę pracy programisty. Świadczą o tym usprawnione lub też zupełnie nowe kreatory. Znacznie łatwiejsze jest teraz korzystanie z mechanizmu dodawania interakcji do poszczególnych elementów (Interaction Wizard), podłączanie się do baz danych (Database Wizard) oraz śledzenie uruchamianych programów. Zadbano również m.in. o narzędzia tworzenia komponentów JavaBeans, funkcję automatycznego budowania plików JAR, możliwość definiowania bardziej zaawansowanych makr. Przydatne są też dwa nowe narzędzia. Pierwsze, Code Helper, wyświetla w trakcie „ręcznego” pisania kodu listę podpowiedzi, natomiast tzw. Syntax Checker sprawdza na bieżąco poprawność wprowadzanych instrukcji. W przypadku tworzenia aplikacji w wersjach językowych innych niż angielska istotny jest fakt, że aplikacja pozwala teraz określić lokalizację powstających programów. Niestety, nadal nie usunięto usterki znanej z poprzedniej wersji VC, a związanej z mechanizmem RAD (Rapid Application Development). Tak jak wcześniej potrafi on bez pytania ingerować w kod źródłowy aplikacji, co czasami bywa frustrujące.

instruktażowe filmyNowym dodatkiem są m.in. instruktażowe filmy w systemie pomocy

Chociaż w minimalnych wymaganiach sprzętowych podanych w instrukcji widnieją: pecet ze 133-megahercowym procesorem Pentium, 48 MB RAM, 165 MB na dysku twardym, to jednak posiadacze takich maszyn niech od razu zapomną o wygodnej pracy z VC. W ich przypadku instalowanie aplikacji mija się z celem, gdyż wykonanie najprostszej nawet operacji zajmie bardzo dużo czasu. Rozsądnym minimum jest pecet „uzbrojony” w 64 MB pamięci RAM i znacznie pojemniejszy „twardziel”. Co prawda minimalna konfiguracja rzeczywiście potrzebuje tylko 165 MB wolnego miejsca, lecz żeby korzystać z umieszczonego w pakiecie zestawu przykładów, dokumentacji oraz instruktażowych filmów, trzeba poświęcić już ponad 460 MB. Dodatkowej przestrzeni wymagają jeszcze programy dołączone do aplikacji.

w skrócie
mamy to na chip-cd 4/99VisualCafé Database Edition 3
Wymagania: PC Pentium; 48 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 9x/NT; ok. 165 MB na dysku
pluswiększa szybkość pracy kompilatora
pluswygodne dodatki w stosunku do poprzedniej wersji
plusdołączone nowe narzędzia
plusbogaty zestaw komponentów
plusfilm instruktażowy ułatwiający zapoznanie się z pakietem
minuszaostrzone wymagania systemowe
minusingerencja w kod aplikacji przy włączonym mechanizmie RAD
Producent: Symantec, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 80 03, faks: 635 69 50, e-mail: [email protected], http://www.softpoint.com.pl/
Cena: jeszcze nie ustalona

Jednak gdy tylko dysponujemy sprzętem lepszej jakości, wrażenia z pracy z VisualCaf é będą na pewno pozytywne. Po przetestowaniu pakietu jesteśmy pewni, że znacząco usprawniają one – i tak niezwykle już wygodne – symantecowe środowisko do konstruowania aplikacji w języku Java. Dlatego też nasza rada dla programistów w Javie brzmi: „Całkiem spokojnie wypijcie trzecią Kawę”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.