Co komputer robi z Twoim umysłem

W artykule próba odpowiedzi na pytania: czy gry są dobre, czy obniżają poziom agresji czy wręcz przeciwnie?

Piotr Dębek
konsultacja: dr Sławomir Jarmuż

Każda epoka bawi się na swój sposób. Rozrywce nieuchronnie towarzyszą obawy o jej społeczną szkodliwość. W ramach walki z demoralizacją w piętnastowiecznym Krakowie spalono na stosie… planszę do warcabów. Dziś ogromne kontrowersje wzbudza wpływ elektronicznej rozrywki na ludzką psychikę. Jednak w świetle badań psychologów wpływ ów nie jest wcale jednoznaczny.

Zabawa grami komputerowymi znacząco różni się od dość dobrze zbadanych zjawisk psychologicznych towarzyszących oglądaniu telewizji. W przeciwieństwie do biernego przyswajania informacji tu wymagane jest działanie, inicjatywa i szybkie podejmowanie decyzji. Uruchamia to całkiem inne procesy psychiczne, a przy tym dużo silniej angażuje emocjonalnie. Analiza preferowanych gatunków oraz stylu gry może powiedzieć o człowieku więcej niż wyniki wypełnionych ankiet i testów psychologicznych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.