Okna na nowe milenium

Wiele firm wykorzystało okrągłą liczbę w dacie w celach reklamowych. Microsoft także postanowił skorzystać z nadarzającej się okazji. Czy nowa wersja Okien to tylko kolejny chwyt marketingowy, czy też doczekaliśmy się wreszcie stabilnego, multimedialnego i – co najważniejsze – bezpiecznego systemu spod znaku MS?

Windows 2000 ma szansę – podobnie jak wersja 95 – być punktem zwrotnym w historii Microsoftu, i to nie ze względu na okrągły numer w nazwie. System ten łączy w sobie cechy dwu dotychczas różnych światów (Windows 9x oraz NT), oferując zalety obu tych środowisk. W założeniach projektantów z Redmond miał powstać uniwersalny system operacyjny, zapewniający wystarczającą wydajność w grach i wszelkiego rodzaju aplikacjach multimedialnych oraz gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo danych. Postanowiliśmy sprawdzić w praktyce działanie nowego systemu Microsoftu, korzystając w tym celu z finalnej anglojęzycznej wersji Windows 2000 Professional oraz polskiej bety Release Candidate 3.

Kiedy w sklepach?

W Stanach Zjednoczonych oficjalną premierę Windows 2000 Professional (bezpośredniego następcy NT 4 Workstation) zaplanowano na 17 lutego (edycje OEM były dostępne już trzy tygodnie wcześniej). Około dwóch miesięcy później w sklepach powinna pojawić się polska wersja tego systemu.

Nowy odtwarzacz płyt audio CD-Player Deluxe jest wyposażony w mechanizm umożliwiający komunikację z internetowymi bazami nagrań.

Według Microsoftu użytkownikami Windows 2000 Server będą głównie firmy poszukujące stabilnego sieciowego systemu operacyjnego. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy również w innych zastosowaniach Windows 2000 nie będzie stanowił alternatywy dla najpopularniejszych obecnie systemów 95 i 98. Chociaż wersja 2000 została zaprojektowana na bazie architektury Windows NT, to obsługuje ona znacznie większą liczbę urządzeń i oferuje bogatszy zestaw funkcji multimedialnych niż np. Windows 98 czy jego wersja Second Edition.

Którą edycję Windows 2000 wybrać?

Nowe Okna dostępne będą w czterech wersjach, przeznaczonych według założeń producenta dla różnych grup odbiorców:

  • Professional – następca systemu NT Workstation, który prawdopodobnie stanie się standardowym systemem operacyjnym dla komputerów domowych i biurowych,
  • Server – podstawowa wersja serwera Windows 2000, przeznaczona do wykorzystania w małych i średnich firmach. Może pracować maksymalnie z czterema procesorami oraz 4 GB pamięci RAM,
  • Advanced Server – bardziej rozbudowana wersja systemu, umożliwiająca wykorzystanie maksymalnie ośmiu procesorów oraz 64 GB pamięci RAM,
  • Datacenter Server – nowy “okręt flagowy” wśród serwerów Windows, pozwalający na pracę nawet z 32 procesorami. Serwer ten jest przeznaczony dla dużych firm i ma być dostępny na rynku dopiero latem 2000 roku.

Uwaga:

więcej na temat różnic między poszczególnymi wersjami Windows 2000 można dowiedzieć się z naszych wcześniejszych artykułów (CHIP 7/99, s. 124 i 8/99, s. 124).

INFO
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne dotyczące zagadnień poruszanych w tekście:
#
Grupa poświęcona Windows 2000
#
Internet
Lista kompatybilności sprzętu dla systemów Windows 2000 i Windows 98
http://www.microsoft.com/hcl/
Polskie FAQ o Windows 2000
http://w2k.faq.net.pl/
Więcej:bezcatnews