ISDN dla nielicznych

Wśród dostępnych na rynku urządzeń LAN znajdują się również takie, które umożliwiają podłączenie lokalnej sieci do Internetu lub spięcie oddalonych podsieci (np. w dwóch oddziałach firmy) za pośrednictwem cyfrowych lub analogowych łączy telefonicznych. Do tej grupy należą m.in. Planet ISDN Access Server oraz

WebRamp Entré — oba współpracują z cyfrową siecią ISDN. Routery wyposażono w czteroportowe huby ze złączami 10-Base-T, do których podłącza się komputery wyposażone w karty sieciowe i dwa analogowe gniazda służące do przyłączenia telefonów bądź faksów.

Podstawowym zadaniem obu testowanych routerów jest zestawianie połączeń z Internetem. Te ostatnie nawiązywane są tylko wtedy, gdy któryś z pecetów odwoła się do adresu IP leżącego poza siecią lokalną. Rozłączenie następuje po zdefiniowanym przez użytkownika czasie nieaktywności linii. Podobnie jak w przypadku większości modemów ISDN (patrz: CHIP 11/99, s. 110), maksymalna prędkość połączenia wynosi 128 kbit/s (dwa kanały B) i jest dzielona przez wszystkie maszyny podłączone do routera.

Instalacja urządzeń nie sprawiła żadnego problemu – w obu zestawach znalazły się odpowiednie kable i zasilacze sieciowe. Nieco bardziej kłopotliwe okazało się ich poprawne skonfigurowanie do pracy w Internecie. Program służący do ustawiania parametrów pracy WebRampa zgłaszał błąd w trakcie autotestu, choć później połączenia nawiązywane były bez komplikacji. Access Server bez ustalonej przyczyny kilkakrotnie odmówił połączenia się z prędkością 128 Kbit/s z numerem dostępowym do Internetu (TP SA), przeznaczonym dla ISDN-u (0 20 24 22), podczas gdy WebRamp osiągał ją na tej samej linii bez problemu. Można jednak przypuszczać, że winę za ten stan rzeczy ponosi Telekomunikacja Polska, ponieważ drugiego dnia testów Planet łączył się bez kłopotów z wykorzystaniem obu kanałów B.

Zarówno Planet ISDN Access Server, jak i WebRamp Entré wyposażone zostały we wbudowane serwery WWW, za pomocą których można je skonfigurować z poziomu dowolnej przeglądarki. Produkt firmy Ramp Networks ma bogatsze możliwości ustawienia parametrów połączeń – szczegółowo określane jest obciążenie linii, przy jakim urządzenie ma przełączać się z 64 na 128 Kbit/s, oraz kiedy ma powrócić do niższej prędkości. Do Planet ISDN Access Server można zaś podłączyć drukarkę sieciową.

Jeśli internetowy serwer dostępowy przydziela tylko jeden adres IP (tak jest w przypadku korzystania z publicznego numeru TP SA), wówczas oba urządzenia dokonują tzw. maskaradingu. Dzięki temu z Internetu mogą korzystać jednocześnie wszystkie komputery znajdujące się w całej sieci lokalnej. Warto odnotować, że oprogramowanie dołączone do WebRampa łagodzi ograniczenia wprowadzane przez maskarading – niektóre gry i programy (np. X Terminale) wymagają stałego adresu IP. Entré potrafi w takich sytuacjach “zasymulować” odpowiednie numery portów w taki sposób, jakby komputer pracujący w podsieci lokalnej miał własny fizyczny numer IP. W sytuacji gdy dostępna jest zarezerwowana pula adresów IP, obie maszyny pełnią rolę prostych routerów. Możliwe jest też dynamiczne przydzielanie numerów IP za pomocą mechanizmu DHCP.

Opisywane urządzenia z powodzeniem mogą pracować w małych biurach, gdzie nie korzysta się z ciągłego dostępu do Internetu. Niestety, intensywna eksploatacja testowanych modeli, przy aktualnych stawkach za połączenia lokalne, traci na swojej atrakcyjności w stosunku do bardziej ekonomicznego rozwiązania, jakim jest SDI (Szybki Dostęp do Internetu), czy co prawda drogich, ale szybkich łączy dzierżawionych o dużej przepustowości.

Planet ISDN Access Server
Interfejs: BRI (2×64 kbps)
Złącze ISDN S/T: RJ-45
Złącza telefoniczne: 2xRJ-11
Interfejs LAN: 4×10-Base-T
Złącze drukarki: EPP/ECP
Gwarancja: 5 lat
Cena: 1200 zł
+ łatwa konfiguracja poprzez przeglądarkę WWW
+ możliwość podłączenia drukarki
– ubogie możliwości konfiguracji parametrów połączeń
– brak homologacji
Producent: Planet Technology Corporation, Tajwan, http://www.planet.com.tw/
Dostarczył: MSD, Gdańsk, tel.: (0-58) 552 52 52, faks: 552 54 61, e-mail: [email protected], http://www.msd.com.pl/

WebRamp Entré
Interfejs: BRI (2×64 kbps)
Złącze ISDN S/T: RJ-45
Złącza telefoniczne: 2xRJ-11
Interfejs LAN: 4x10Base-T
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1650 zł
+ bogate możliwości konfiguracji parametrów połączeń
+ oprogramowanie ulepszające standardowy maskarading
Producent: Ramp Networks, USA, http://www.rampnet.com/
Dostarczył: Microcom Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 864 94 18, faks: 864 94 19, e-mail: [email protected], http://www.microcom.com.pl/
Więcej:bezcatnews