Problemy ze sprzętem

Zmontowałem swój komputer kilka miesięcy temu, a teraz mam problemy, z którymi wcześniej się nie spotkałem. Mam obudowę ATX (250 W), płytę Asus P2B-F, Celerona 433 z przejściówką, 64 MB RAM-u w jednym module, HDD Maxtor 13 GB, Diamond Stealth 4000 AGP, Monster 3D II 12 MB, kartę dźwiękową Monster Sound, DVD Creative 5x, modem Motorola 56K. Co się stało: przez dłuższy czas wszystko było dobrze, aż do pewnego momentu, w którym system totalnie zamarł – nie reagował na mysz i klawiaturę, więc musiałem go zrestartować za pomocą wyłącznika. Niestety, to nie pomogło: ekran pozostał czarny, komputer nie wydał z siebie tego charakterystycznego dźwięku przy starcie, jedynie dioda w CD-ROM-ie dała znak życia. Jeśli wyłączę zasilanie za pomocą tego wyłącznika z tyłu, który odcina zupełnie napięcie, to najczęściej komputer startuje, choć czasem po kilku sekundach wyłącza się i wtedy trzeba nacisnąć przycisk zasilania z przodu obudowy. Zdarza się, że podczas pracy sam się resetuje i czasem uruchamia się ponownie bez jakichkolwiek kłopotów, a czasem pozostaje tylko czarny ekran (ostatnio dwa razy musiałem przeinstalowywać system, bo część plików na dysku była uszkodzona). Mam w głowie kompletny chaos, bo nie wiem, czy cała ta sytuacja to wina pamięci, procesora, płyty głównej czy jeszcze czegoś innego. Proszę o radę w tej sprawie.

Pytanie z Internetu

Trudno ze stuprocentową pewnością stwierdzić, który podzespół ponosi winę za wadliwą pracę komputera – przy tego typu awarii trzeba sprawdzić RAM, procesor, płytę główną, przejściówkę procesora, zasilacz i kable połączeniowe. W pierwszej kolejności należy wykonać kilka czynności: sprawdzić ustawienia zworek na płycie (częstotliwość magistrali, mnożnik i napięcie zasilające procesor – dla Celerona 2,0 V), docisnąć wtyczkę zasilania w gnieździe na płycie głównej, obejrzeć starannie wiązkę kabli doprowadzającą zasilanie i sprawdzić działanie wentylatora na radiatorze procesora.

Resetowanie się komputera może być spowodowane przegrzewaniem się systemu, więc trzeba popracować z otwartą obudową (poprawi to chłodzenie) i jeśli przyniesie skutek, należy rozważyć montaż dodatkowego wiatraka w obudowie. Natomiast kłopoty ze startem systemu są spowodowane czymś innym. Moduły pamięci mogą mieć jakiś wewnętrzny defekt, który objawia się tylko od czasu do czasu (trzeba by więc poddać pamięci długotrwałej procedurze sprawdzającej, która ewentualnie wykazałaby usterkę). Najprostszy sposób, który pozwoli przekonać się o uszkodzonej pamięci, to zamiana jej na inny moduł DIMM i sprawdzenie zachowania się komputera. Ta sama reguła dotyczy procesora, przejściówki i zasilacza: zamieniamy element na inny egzemplarz i kontrolujemy pracę całości. Największy kłopot jest z płytą główną: jej zmiana pociąga za sobą konieczność doinstalowania odpowiednich sterowników (pomijając kłopoty czysto montażowe). Zrobienie tego wszystkiego w warunkach domowych nastręcza kłopotów, a ponieważ w tym wypadku elementy są na gwarancji, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do serwisu.

Problem z dyskiem twardym Ultra ATA/66

Mam mały kłopot z komputerem. Mianowicie posiadam dysk twardy 13 GB Ultra ATA/66, ale w Menedżerze urządzeń we właściwościach dysku (IBM-DJNA-371350) w ustawieniach nie mam opcji (okienka do zaznaczenia) DMA. Mam zainstalowany kontroler Intel 82371AB/EB PCI Bus Master IDE. Płyta główna to Abit BE6 (obsługuje UltraATA/66), dysk podpięty jest tak, jak należy (zarówno port, jak i szyna). Byłbym bardzo zobowiązany za wszelkie sugestie i podpowiedzi, dlaczego tak jest i jakie ewentualnie wprowadzić zmiany (co jest nie tak?).

Krzysztof Baniak

Kontroler Intel 82371AB/EB jest częścią chipsetu BX i obsługuje urządzenia IDE pracujące w trybach PIO i UltraATA/33. Do obsługi standardu UltraATA/66 służy wbudowany w płytę główną układ HighPoint HPT 366. Podłączając dysk, trzeba zwrócić uwagę na wybór właściwego gniazda. Na tej płycie głównej są w sumie cztery kanały IDE, do których można przyłączyć maksymalnie 8 urządzeń (4 z nich mogą pracować w trybie UltraATA/66). Dwa pierwsze należą do standardowego kontrolera, dwa następne – do interfejsu HPT.

W najnowszych wersjach BIOS-u dla płyty BE6 (BE6PL lub BE6PL122 z BIOS-em sterownika w wersji 1.21 albo 1.22) istnieje możliwość wyboru trybu pracy dysku z UltraATA/66 włącznie z poziomu setupu, więc po uaktualnieniu zniknie niepewność co do szybkości transferu.

Komputer z Athlonem – problemy

Mam bardzo nietypowy problem. Do tej pory posiadałem komputer w takiej konfiguracji: płyta główna Clayton Slot 1, Celerona 333, 256 MB RAM, dyski Caviar 27 GB i Quantum 3,2 GB, Riva TNT 2 Vanta 32 MB, karta dźwiękowa ISA zgodna z SB 16, modem Zoltrix 33,6 ISA, CD-ROM 40x LG, nagrywarka Philips CDD 3610. Teraz zmieniłem w nim płytę na Gigabyte GA-7IX z chipsetem AMD 751/756 i procesor – na Athlona 500 MHz. Pierwszą dziwną rzeczą jest to, iż po starcie komputera i wykryciu urządzeń IDE pojawia się napis “Primary (lub Secondary, zależy, gdzie jest podłączony duży dysk) IDE channel no 80 conductor cable installed”. Jeżeli odłączę duży dysk, to napis znika, lecz mimo to komputer rozpoznaje wszystkie urządzenia i uruchamia normalnie system.

Drugi problem: oba dyski mam sformatowane i chcę zainstalować Windows 98 SE. Wszystko idzie dobrze (co około 5 prób instalacji pojawiają się bardzo różne, nic nie mówiące błędy i trzeba jeszcze raz uruchomić instalatora), lecz po ponownym uruchomieniu komputera (jeden z kroków instalacji), przy wykrywaniu urządzeń plug and play (czasami wcześniej) pojawia się niebieski ekran, co oznacza krytyczny wyjątek. Oczywiście Windows nie chce się normalnie zainstalować. Co z tym zrobić?

Adam Gregosiewicz

Płyta Gigabyte GA-7IX obsługuje standard UltraATA/66. W takim trybie potrafi również pracować wchodzący w skład systemu dysk Caviar. Do poprawnej współpracy takich urządzeń jest jednak konieczna specjalna, 80-żyłowa taśma IDE, pozwalająca na transmisję sygnałów ze zwiększoną częstotliwością. Opisany w pytaniu komunikat, pojawiający się po wykryciu urządzeń IDE, oznacza, że taki kabel nie został użyty (notabene kabel taki powinien być dostarczony wraz z płytą główną). Stan ten powoduje, że nie można wykorzystywać trybu UltraATA/66. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, żeby praca odbywała się w innym, wolniejszym trybie, w który system prawdopodobnie samoczynnie się przełącza. Gdyby występowały problemy podczas działania takiego dysku, trzeba albo zamontować wspomniany 80-żyłowy kabel, albo przestawić ręcznie dysk i BIOS na pracę w wolniejszym trybie. W BIOS-ie dokonamy tego, wybierając odpowiednią opcję w menu Peripherals Setup, natomiast do zmiany ustawień dysku trzeba posłużyć się specjalnym programem, udostępnianym najczęściej na stronie WWW producenta.

Problemy z instalacją Windows można rozwiązać na dwa sposoby. Po pierwsze, instalatora Windows uruchamiamy poleceniem setupcor zamiast setup. Po drugie, zanim będziemy dokonywali ręcznie zmian, należy w ustawieniach BIOS-u wybrać z menu opcję Load BIOS Default. Następnie wykonujemy opisane niżej czynności:

1) Wymuszamy tryb PIO-4 dla dysków twardych i wyłączamy pracę w trybie UDMA.

2) Wyłączamy wszystkie pamięci typu cache (z wyjątkiem wewnętrznych procesora) i opcje pozwalające na wykorzystanie mechanizmów tego typu (np.

Video BIOS Cacheable

).

3) Wyłączamy opcję Video BIOS Shadow .

4) Wydłużamy wszelkie czasy oczekiwania w ustawieniach pamięci lub wybieramy opcję automatycznej konfiguracji tych parametrów.

5) Całkowicie wyłączamy zarządzanie energią.

W tym momencie instalacja systemu powinna przebiegać już bez problemów.

Więcej:bezcatnews