Który mocniejszy?

Interfejs UltraATA/66 wykorzystuje większość sprzedawanych obecnie dysków twardych. Wyparł on niemal całkowicie poprzednią wersję standardu EIDE – Ultra-ATA/33. Z kolei dyski SCSI nie przestają być popularne i są coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w systemach profesjonalnych, ale również w domowych pecetach o dużej wydajności

Pięć dostarczonych do testu “twardzieli” korzysta z interfejsu UltraATA/66. Szósty napęd –

Quantum Atlas V — wyposażono w złącze SCSI typu Ultra2-LVD/U160. Dyski z interfejsem UltraATA/66 bez przeszkód mogą pracować w wolniejszych trybach: UltraATA/33 oraz PIO-3 i PIO-4. Wszystkie opisywane urządzenia ze złączem EIDE zaopatrzono w bufor o wielkości 512 KB. Zarówno dysk Barracuda ATA, jak i Fireball LCT08/10 wyposażone zostały w antywstrząsowy system ochrony danych. Firma Seagate opracowała technologię SeaShield System, mającą za zadanie chronić głowice i talerze przed uszkodzeniem mechanicznym. Z podobnego rozwiązania antywstrząsowego – Shock Protection System – korzysta Quantum.

Modele firmy Quantum pracują z prędkością 5400 obr./min. Dyski z nowszej rodziny LCT10 charakteryzują się większą gęstością zapisu niż te z serii LCT08. Przyczyniło się to do zwiększenia wartości wewnętrznego transferu – z 257 do 297 Mbit/s. Ma to swoje odzwierciedlenie w wynikach testu – modele LCT10 odznaczały się nieznacznie większą prędkością odczytu i zapisu (o około 1-2 MB/s). Dyski z obydwu serii charakteryzują się bardzo cichą pracą. Według producenta poziom generowanego hałasu wynosi 27,8 dB w stanie “gotowości” oraz 32,5 dB podczas pracy. Takie rezultaty osiągnięto dzięki zastosowaniu technologii QDT, obniżającej poziom dźwięku wydobywającego się z wnętrza napędu.

Seagate Barracuda ATA o pojemności 13 GB pod względem wydajności nie ustępuje modelom 20 i 27 GB (patrz: CHIP 2/2000, s. 110). Dysk uzyskał bardzo dobre rezultaty – 23,7 MB/s podczas odczytu, 23,3 MB/s przy zapisie oraz średni czas dostępu wynoszący około 11 ms. Napęd pracuje z prędkością 7200 obr./min i osiąga wewnętrzny transfer do 323 Mbit/s. Wysokie noty końcowe oraz niska cena klasyfikują urządzenie na pierwszym miejscu w kategorii ECONO.

Fujitsu promuje testowany model MPE3136AT jako najcichszy dysk na świecie. Jednak podane przez producenta wartości generowanego hałasu są większe o 2,5 dB od dysków Quantum LCT. W czasie pomiarów zarówno dyski firmy Fujitsu, jak i Quantum pracowały nadzwyczaj cicho – znany z innych modeli uciążliwy szum był praktycznie niesłyszalny.

Ostatnie opisywane urządzenie –

Atlas V — należy do najnowszej rodziny dysków SCSI firmy Quantum. Jego zaletą jest wydajność – transfer danych na poziomie 24 MB/s – wynikająca m.in. z bardzo dużej ilości pamięci podręcznej, wynoszącej aż 4096 KB.

Technologie

QDT (Quiet Drive Techno-logy)

– technologia zmniejszająca poziom hałasu generowanego przez mechanizm dysku (im szybsza prędkość obrotowa, tym napęd głośniej pracuje). Opracowane rozwiązanie eliminuje częstotliwości, na które ludzki zmysł słuchu jest najbardziej wyczulony. Wszystkie części dysku są tak zaprojektowane, aby pochłaniały jak największą część energii fali dźwiękowej. Według niezależnych ekspertów najcichsze obecnie na rynku dyski to seria Quantum LCT – 27,8 dB podczas “gotowości” i 32,5 dB w czasie pracy. Modele innych firm (Fujitsu, IBM, Maxtor, Samsung, Seagate i Western Digital) charakteryzują się nieco gorszymi parametrami – od 31,9 do 35,1 dB w stanie “gotowości” i od 35,4 do 41,6 dB podczas pracy.

Więcej:bezcatnews