Problemy z oprogramowaniem

Konfiguracja LILO

Czy jest możliwa zmiana w LILO systemu, który wgrywa się domyślnie? Standardowo jest to Linux, a ja wolałbym, aby to był Windows. I druga sprawa: jak zmienić czas, po którym jest ładowany system domyślny?

Pytanie z Internetu

Konfigurację LILO znajduje się w pliku /etc/lilo.conf. Jeśli chcemy usprawnić start komputera z zainstalowanymi kilkoma systemami operacyjnymi, najczęściej używany ustawiamy jako domyślny poleceniem default. Wskazanie odbywa się poprzez wpisanie po nim jednej z etykiet ustalonych poleceniem label. Możemy też regulować czas, w którym musimy zareagować, jeżeli chcemy załadować inny system niż domyślny. Początkowa część lilo.conf może wyglądać tak:

default=windowstimeout=40

Pod warunkiem że w dalszej części pliku pojawia się polecenie label=windows. Po wprowadzeniu tych zmian należy pamiętać o wydaniu komendy lilo, która uaktywni nową konfigurację.

Ikona dla własnego serwisu WWW

Jak zrobić dla swojego serwisu WWW obrazeczek, który pojawia się zamiast ikony Explorera obok adresu strony w IE (owe “obrazeczki” mają: ICQ Clients oraz TUCOWS Download Page for Half-Life).

Pytanie z Internetu

Ikona wyświetlana przez Internet Explorera nosi nazwę fav- icon.ico i należy ją umieścić w tym samym katalogu co daną stronę. Ikona musi mieć rozmiar 32×32 piksele i nie więcej niż 16 kolorów. Trzeba pamiętać także o tym, że spośród używanych przeglądarek tylko Internet Explorer będzie wyświetlał ikonkę – i to pod warunkiem że odpowiednia strona została dodana do Ulubionych.

Tryb offline w Internet Explorerze

Słyszałem, że Explorer 5.0 ma możliwość zapisu na dysk obejrzanych stron WWW – można je potem przeglądać w trybie offline. Ja zauważyłem, że zapisane pliki są przechowywane w cache’u przeglądarki, co po jakimś czasie powoduje znikanie części zapisanych witryn. Po prostu po zapełnianiu się obszaru dysku przeznaczonego na cache część plików jest usuwana. Pytam więc, w jaki sposób zmusić przeglądarkę do trwałego zapamiętania obejrzanych stron (na ściągnięcie poświęciłem dużo czasu)?

Pytanie z Hotline

Rzeczywiście, pliki witryn przeznaczonych do przeglądania w trybie offline znajdują się w katalogu pamięci podręcznej. Jednak możliwe jest wyczyszczenie cache’u bez ich usuwania. Bez względu na to, czy Explorer zechce sam usunąć zawartość foldera Internet Temporary Files, czy zrobimy to my, na ekranie pojawi się okno z żądaniem potwierdzenia: będzie tam przełącznik Usuń całą zawartość off- line. Jeśli go nie zaznaczymy, strony przeznaczone do przeglądania bez aktywnego połączenia z Internetem nie zostaną skasowane. Jeśli kogoś nie zadowala funkcjonalność narzędzia do pracy offline w IE, może wykorzystać jeden z wielu programów umożliwiających kopiowanie całych witryn WWW, np. HMView, HTTracka, LIKSE, Offline Explorera czy Teleporta Pro.

Problem z firewallem na pececie

Niedawno zamontowałem sobie firewalla ZoneAlarm i ku mojemu zdziwieniu średnio raz na pięć minut ktoś próbuje włamać się do mojego komputera (łączę się przez TP SA). (…). Poniżej zamieszczam adresy IP, spod których próbowano się włamać: 195.117.38.101, 212.244.134.113 (…). Czy znając numer IP, mogę się dowiedzieć, kto próbuje się do mnie włamać? Jak poza firewallem ustrzec się włamań?

Pytanie z Internetu

Mechanizm, który chroni komputery przed niepowołanym dostępem z Sieci, nosi nazwę firewalla niezależnie od tego, jaką techniką zostanie zrealizowany. Z reguły polega on na zablokowaniu wszystkich portów sieciowych poza wybranymi i jest to najpewniejszy sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa naszemu systemowi. Odrębnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo używanych przez nas programów – należy zawsze instalować uaktualnienia “łatające” znalezione dziury w systemie zabezpieczeń.

Jeśli znamy adres IP maszyny, która się skontaktowała z naszym komputerem, to zawsze przy użyciu programu tracert (w Windows) lub traceroute (w Linuksie) możemy poznać pochodzenie domniemanego ataku. Program ten m.in. wyświetla nazwę przypisaną w serwerze DNS do danego adresu IP. Można także próbować połączyć się z danym hostem za pomocą przeglądarki WWW lub klienta FTP i w ten sposób ustalić, kto kryje się pod danym adresem sieciowym. Wymienione adresy IP należą do znanych firm, m.in. Wirtualnej Polski oraz czasopisma “PCkurier”. Jest mało prawdopodobne, aby ktoś z tych serwerów próbował się do nas włamać. Należy raczej sprawdzić ustawienia używanego programu firewall – być może jest on zbyt “czujny”. Może się też okazać, że program tracert w odpowiedzi da nam adres w postaci np. pb213.warszawa.ppp.tpnet.pl. Takie nazwy są przypisane do modemów dostępowych TP SA i raczej nie mamy szans na rozszyfrowanie źródła ewentualnego ataku.

Problem z instalacją Windows 98

Próbuję zainstalować na nowym dysku Windows 98 (…). Mam oryginalną płytę z systemem, którą dostałem przy zakupie komputera. Instalowałem bezpośrednio z CD-ROM-u i z twardego dysku, przestawiałem dysk na PIO-4, wyrzuciłem wszystko z wyjątkiem karty graficznej i nic. Wciąż dostaję komunikat w stylu “Błąd w pliku CAB”. Pomyślałem, że może mam uszkodzony nośnik, więc pożyczyłem inny oryginalny CD-ROM. Efekt był taki sam.

Pytanie z Internetu

Nieprawidłowa praca instalatora Windows, objawiająca się komunikatem o błędzie w archiwum CAB (kiedy mamy pewność, że nie jest ono uszkodzone), jest najprawdopodobniej spowodowana przez niewłaściwe ustawienie taktowania pamięci RAM. Zdarza się, że mimo obecności pamięci SPD na module DIMM system przyjmuje zbyt wygórowane parametry pracy. By je zmienić, należy po wejściu do BIOS-u w podmenu Chipset Features Setup, w pozycji SDRAM CAS Latency Time zmienić ustawienie z 2 na 3. Dodatkowe informacje na temat rozwiązywania problemów z instalacją Windows: CHIP 5/2000, s. 202 (“Komputer z Athlonem – problemy”).

Więcej:bezcatnews