Sześciu wspaniałych

Od kilku miesięcy utrzymuje się przewaga popytu nad podażą na napędy DVD-ROM. Producenci tych urządzeń z dużymi trudnościami zdobywają mechanizmy napędowe i układy optyczne, które błyskawicznie wykupują firmy zajmujące się produkcją stacjonarnych odtwarzaczy DVD-Video. Niedobory związane są również z decyzją o wstrzymaniu sprzedaży mechanizów przez koncern Sony, który wszystkie swoje moce produkcyjne skierował do wytwarzania konsol PlayStation 2. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta już niedługo się poprawi.

W sprzedaży pojawiło się sześć nowych czytników DVD-ROM. Philips, Pioneer i Toshiba mogą pochwalić się modelami odczytującymi płyty DVD z maksymalną prędkością 10× (13,5 MB/s) i CD 40×. Na razie są to najszybsze napędy DVD-ROM testowane w CHIP Lab, choć głośno jest już o czytnikach 12× . Z tej trójki największą średnią prędkość odczytu danych z płyty DVD-ROM osiągnęły modele Philips PCDV104R i Pioneer DVD-104SZ (ponad 9900 KB/s). Informacje z krążków CD najszybciej odczytywał napęd Toshiby, który jednak niezbyt dobrze radził sobie z płytą o złotym kolorze barwnika i nośnikiem CD-RW. Wszystkie modele odczytały 100% danych z porysowanej płyty testowej, a najszybciej robił to Pioneer DVD-104SZ (3118 KB/s). Słowa pochwały należą się mu też za bardzo krótkie czasy dostępu do danych – tylko raz zmierzony czas przekroczył wartość 90 ms. Pod tym względem niewiele gorzej radził sobie PCDV104R, uzyskując czas dostępu do plików około 94 ms. Asus DVD-E608, Afreey DD–4008E i Panasonic SR-8585-B odczytują płyty DVD z maksymalną prędkością 8×. Dwa pierwsze modele w trybie CD pracują z największą prędkością 40×, trzeci – tylko z 32×. Maksymalne zmierzone prędkości odczytu płyt DVD niewiele różniły się od siebie – nie więcej niż o 300 KB/s. Spore różnice można zauważyć między wynikami testu niskopoziomowego napędu firmy Afreey i dwóch pozostałych urządzeń. W przypadku tego pierwszego transfer danych z płyt CD-ROM o różnych kolorach jest mniejszy o około 1-1,5 MB/s. Dziwnie zachowywał się też czytnik Asusa – obciążenie procesora przy pracy w trybie DVD 4× wyniosło aż 66%.

Tylko Philips PCDV104R miał dodatkową aplikację umożliwiającą odtwarzanie filmów DVD. Do modeli Asusa, Afreeya i Pioneera producenci dołączyli natomiast sterowniki dla systemu DOS. W ramach pakietu DVD-104SZ (tylko w wersji “pudełkowej”) użytkownik otrzymuje oprócz czytnika DVD-ROM dwie pełne wersje gier X-Files i Baldurs Gate.

Wszystkie modele charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, dzięki której uzyskały wysokie noty końcowe w kategorii POWER i zakwalifikowały się do pierwszej dziesiątki najlepszych napędów DVD-ROM w rankingu Top 10. Niestety, ceny prezentowanych urządzeń nie są niskie. Warto zatem zastanowić się, czy bardziej korzystny nie okaże się zakup napędu combo (CD-RW i DVD-ROM razem w jednej obudowie).

Więcej:bezcatnews