Nie działające dwa DIMM-y

Mam nie najnowszą już płytę główną, na której "siedzą" dwa DIMM-y 32 MB (PC-100). Postanowiłem zwiększyć ilość pamięci do 128 MB i kupiłem moduł 64 MB, też PC 100. Niestety, w żadnej konfiguracji system nie widzi więcej niż 64 MB (sprawdziłem wszystkie kombinacje). Ta nowa kość, w chwili gdy jest jedyną pamięcią, działa bez zarzutu, […]

Mam nie najnowszą już płytę główną, na której „siedzą” dwa DIMM-y 32 MB (PC-100). Postanowiłem zwiększyć ilość pamięci do 128 MB i kupiłem moduł 64 MB, też PC 100. Niestety, w żadnej konfiguracji system nie widzi więcej niż 64 MB (sprawdziłem wszystkie kombinacje). Ta nowa kość, w chwili gdy jest jedyną pamięcią, działa bez zarzutu, wystarczy jednak dodać 32 MB i zaczynają się problemy. Doradźcie mi, co mogę zrobić w tej sytuacji.

Rafcio

Opisane kłopoty są częścią problemu dotyczącego współpracy pomiędzy modułami o odmiennych rozmiarach (rzadziej), pochodzących od innych firm lub wyprodukowanych w różnym czasie (najczęściej). Są dwa sposoby poradzenia sobie z nim. Pierwszy to wymiana modułu 64 MB na inny, po uprzednim sprawdzeniu jak nowy moduł współpracuje ze starymi pamięciami. Druga, droższa metoda to kupno dwóch nowych, identycznych DIMM-ów 64 MB – taka konfiguracja z pewnością będzie działała.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.