Jak ujarzmić napędy CD-ROM

Ciągłe zwiększanie prędkości obrotowej czytników CD-ROM doprowadziło do... ich spowolnienia. Obecnie produkowane napędy zamiast od razu zacząć czytać dane z odpowiednich sektorów płyty - muszą się najpierw rozpędzić i, co gorsza, stają się wtedy głośne. N

Ciągłe zwiększanie prędkości obrotowej czytników CD-ROM doprowadziło do… ich spowolnienia. Obecnie produkowane napędy zamiast od razu zacząć czytać dane z odpowiednich sektorów płyty muszą się najpierw rozpędzić i, co gorsza, stają się wtedy głośne. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zaradzić.

W ciągu ostatnich 6 lat prędkość obrotowa napędów CD-ROM zwiększyła się prawie trzydziestokrotnie. Niestety, towarzyszył temu znaczny wzrost hałasu generowanego przez te urządzenia. Producenci czytników skoncentrowali się bowiem na „podkręcaniu” osiągów, zapominając prawdopodobnie o komforcie pracy użytkownika. Dlatego dziś mamy napędy szybko czytające dane, ale za to głośne i startujące z opóźnieniem. Jedynym wyjątkiem od tej reguły wydaje się produkt firmy Kenwood, bazujący na nowatorskich rozwiązaniach technicznych (s. 108). Niestety, po włożeniu źle wycentrowanej płyty nawet on staje się hałaśliwy.

Niemieckojęzyczna aplikacja CD-Vergleich sprawdza zgodność „zrzuconych” ścieżek audio z oryginałem. Ewentualne różnice przedstawiane są na wykresach osobno dla obydwu kanałów. Czerwone kreski oznaczają różnice między zawartością płyty a jej obrazem zapisanym w pliku WAV.

W przypadku czytników CD-ROM można odnieść wrażenie, że nieustanne zwiększanie prędkości obrotowej zamiast służyć użytkownikowi, stało się jego utrapieniem. Dzieje się tak dlatego, że nowoczesne napędy CD muszą się najpierw „rozpędzić” do przewidzianej przez producenta prędkości i dopiero wtedy zaczynają czytać dane.

Opisane zjawisko bywa dokuczliwe w grach i programach, które sporadycznie odwołują się do danych z płyt CD. „Rozruchowi” napędu towarzyszy wtedy chwilowe wstrzymanie działania aplikacji i „zamrożenie” zawartości ekranu. W czasie jazdy symulatorem może to jednak oznaczać zakończenie wyścigu na drzewie albo uszkodzenie bolidu Formuły 1. Oczekiwanie na dostęp do plików daje się także odczuć w czasie przeglądania baz danych zapisanych na płytach CD oraz zawartości krążków CD dołączanych do czasopism.

Posiadacze urządzeń typu 12× i wolniejszych nie znają powyższych problemów – ich napędy rozpoczynają transmisję danych od razu oszczędzając swoim użytkownikom „świszczenia” charakterystycznego dla najnowszych „cudów” techniki. Na szczęście produkty te można zmusić do cichej, a czasem nawet wydajniejszej pracy. W tym celu trzeba jednak sięgnąć po narzędzia dostarczane przez niezależnych twórców oprogramowania. Zajmiemy się tym w dalszej części artykułu.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Programy narzędziowe do napędów CD-ROM
http://www.cd-bremse.de/
http://www.ncf.carleton.ca/~aa571/
Na dołączonym CD-ROM-ie w dziale Hardware | Konfiguracja napędów CD-ROM znajdują się programy narzędziowe pozwalające na konfigurację napędów CD-ROM oraz aplikacje do weryfikacji zgrywania ścieżek audio
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.