Pliki jak w banku

System plików NTFS 5, będący jedną z nowości w Windows 2000, ma sporo ciekawych cech. Ułatwią one życie nie tylko administratorom wielkich domen NT, ale i zwyczajnym użytkownikom stacji roboczych.

Jedną z ważniejszych przyczyn dużej stabilności Windows NT i 2000 jest używany przez nie system plików. NTFS, bo o nim mowa, charakteryzuje się wieloma interesującymi cechami.

Od początku lat 90. aż do dzisiaj trwa sukces rynkowy wersji systemu Windows korzystających z kolejnych odmian FAT-u. Mowa tu o popularnych edycjach Okien – od 3.1x aż po Millennium. Jednocześnie w serii NT swoich systemów Microsoft stosował nowocześniejszą i bezpieczniejszą niż FAT technologię przechowywania zbiorów dyskowych, nazywaną NTFS (NT File System). Wraz z pojawieniem się Windows 2000 została wprowadzona kolejna jej wersja – NTFS 5.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
MSDN (Microsoft)
http://msdn.microsoft.com/
System Internals
http://www.sysinternals.com/
Literatura
CHIP 7/2000, artykuł „Dysk od nowa zapisany” (s. 126)
Na CHIP-CD w dziale Software | System plików NTFS znajduje się program NTFS for Win98 do odczytu danych z partycji NTFS w systemie Windows 9x
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.