Porzucić konwenanse

Główną przeszkodą w wyposażeniu domowych PC-tów w wyświetlacze LCD jest ciągle zbyt wysoka cena tego typu urządzeń. Najmniejszym, a zarazem najtańszym (choć kosztującym 4450 zł) z przetestowanych modeli jest Philips 140S wyposażony w matrycę TFT o przekątnej 14 cali. Ten sam “widzialny” obszar ekranu uzyskiwany jest na piętnastocalowych monitorach CRT. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 1024×768 pikseli przy odświeżaniu 75 Hz. Wyświetlacz wyposażony został w jednopoziomowe OSD, które choć nie udostępnia zaawansowanych funkcji korekcji obrazu, jest funkcjonalne i bardzo przejrzyste. System automatycznego dostrajania geometrii obrazu do aktualnej rozdzielczości samoczynnie ustala optymalne parametry pracy urządzenia. Jednak w każdej chwili istnieje możliwość ich ręcznego skorygowania.

Zauważalną różnicą pomiędzy opisanym już modelem 140S a 150B jest przede wszystkim wielkość użytej matrycy TFT – cal więcej na korzyść drugiego urządzenia. Jednakże pomiary jasności wyświetlanego tła o jednolitej barwie, w rogach i na środku ekranu dowodzą, iż panel “czternastki” wyświetla kolory w sposób bardziej równomierny. Na obu matrycach obraz ma proste i wyraziste krawędzie. Inaczej było w przypadku modeli CTX PV510 oraz Hivision HV151. Jakość wyświetlanego obrazu, a szczególnie w niższych rozdzielczościach (skalowanych), pozostawiała wiele do życzenia. Dostrzegalne przebarwienia występują w tym przypadku także podczas wyświetlania plansz testowych. LG Flatron LCD 575MM wyposażony został w dwa głośniki stereofoniczne montowane na bocznych krawędziach obudowy. Również dla tego urządzenia maksymalna rozdzielczość wynosi 1024×768 (odświeżanie 85 Hz). Uzyskiwany obraz pozbawiony jest wad (pasów czy przebarwień) oraz dysproporcji w geometrii. Jedynie pomiar luminancji wykazał drobne niedociągnięcia w jakości wyświetlanego obrazu. Na słowa uznania zasługuje system sterowania parametrami obrazu wykorzystany przez inżynierów z firmy LG. Dotykowe OSD podwyższa nie tylko walory estetyczne, ale jednocześnie wpływa też na ergonomię obsługi urządzenia. Analogiczne rozwiązanie zastosowano w modelu 885LE wyposażonym w matrycę TFT o rozmiarze 18,1 cala. Na tylnym panelu umieszczono także cyfrowe złącze DVI. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 1280×1024 (odświeżanie 75 Hz). Do zalet tego modelu należy zaliczyć również wbudowany koncentrator USB z czterema portami.

Trwające wciąż prace nad doskonaleniem technologii wytwarzania monitorów LCD wpłyną zapewne na obniżenie kosztów ich produkcji i powstanie modeli o jeszcze większych przekątnych. Ponadto po ostatnio przeprowadzonych obniżkach cenowych matryc TFT można wnioskować, iż już wkrótce urządzenia te trafią “pod strzechę”.

Więcej:bezcatnews