Droga donikąd?

Polscy internauci łączą się z Internetem głównie przez numer 202122 oraz – nieliczni – SDI. Niedługo pojawi się następca tego ostatniego.

Chociaż Szybki Dostęp do Internetu nie zdążył na dobre okrzepnąć, TP SA szykuje nową usługę o podobnym charakterze. Będzie ona nosiła nazwę Neostrada i ma wykorzystywać technologię ADSL. Zarówno transfery możliwe do uzyskania, jak i cena będą dużo wyższa niż SDI (patrz tabela). W cenie abonamentu otrzymamy 5 kont pocztowych o łącznej pojemności 25 MB, miejsce na serwerze na strony WWW, stałe IP oraz nazwę w domenie neostrada.pl (w przypadku najwyższych przepustowości w domenie pl). Pierwotnie uruchomienie Neostrady planowane było na początek roku, ale przełożono je na koniec drugiego kwartału. Z powodu ograniczeń długości łączy wynikających z technologii ADSL nowa usługa początkowo będzie dostępna w Warszawie, a później w innych dużych miastach. Usługa ma być przeznaczona głównie dla firm, ale 64 kbps przepustowości w kierunku do Internetu wykluczają uruchamianie na takim łączu poważnego serwera WWW.

Ciekawe jest, jak rysuje się przyszłość SDI. Neostrada nie będzie konkurencyjna cenowo, szczególnie dla indywidualnych użytkowników. Odpada co prawda 1000 zł, które musieliśmy zapłacić na początku, ale 300 zł opłaty miesięcznej to sporo. Przedstawiciel TP SA, z którym rozmawialiśmy, stwierdził, że po wprowadzeniu Neostrady SDI umrze śmiercią naturalną. Przez pewien czas obie usługi będą funkcjonowały równolegle – w dużych miastach będzie Neostrada, a w małych miejscowościach SDI. Mój rozmówca nie potwierdził, że SDI przestanie być oferowany, ale i nie zaprzeczył. Jest więc prawdopodobne, że TP SA szykuje nam niemiłą niespodziankę. Potwierdziły się plotki o obniżeniu ceny SDI w najbliższym czasie. Niestety, nie wiemy, do jakiej kwoty.

SDI już przechodzi zmiany – na przykład zmienił nazwę. S oznacza obecnie nie “szybki”, ale “stały”. Usługa przestała mieć status pilotażowej. Kiedy i jakie będą zmiany opłat za korzystanie z SDI oraz jak długo będzie on jeszcze oferowany – nie wiemy. Nie wiadomo też, co oznacza, że SDI będzie nadal oferowany w mniejszych miastach. Do tej pory był on tam prawie niedostępny z powodu “braku warunków technicznych”. 31 grudnia 2000 r. Szybki Dostęp do Internetu miał 19 341 użytkowników. Nie jest to dużo, zważywszy na liczbę internautów w Polsce. Zastąpienie SDI przez Neostradę, przy wyższych opłatach za nową usługę, oznacza, że wizja stałego łącza dla każdego oddali się.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Neostrada
http://www.neostrada.pl/
Więcej:bezcatnews