Zakazane tematy

Skóry do programów, tematy pulpitu, ikony i tapety to jedne z najpopularniejszych gadżetów. Czy wyrok sądu może zakazać ich stosowania?

Jeśli taki wyrok zapadnie, jego podstawą będzie uzyskany przez koncern Apple 13 lutego tego roku amerykański patent na “wielotematyczny silnik architektury graficznego interfejsu użytkownika”. Oznacza to, że Steve Wozniak i jego koledzy mają wyłączne prawo decydowania o tym, czy jakakolwiek aplikacja lub system operacyjny umożliwia modyfikowanie wyglądu przez użytkownika. Twórcy iMaka mają teraz otwartą drogę do całkowitego zakazania rozpowszechniania narzędzi pozwalających na łatwą zmianę wyglądu interfejsu czy wbudowywanie tego typu możliwości w programy. Pierwszy krok na tej drodze już uczyniono. Na początku lutego Apple zwrócił się do Microsoftu z żądaniem usunięcia niektórych kompozycji kolorystycznych z przygotowywanego Windows XP. Czy makowcy zechcą obedrzeć ze skóry także Winampa, SoundJam, menedżery okien dla Linuksa i Netscape’a 6.0? Absurdalny pomysł, by ikon i tapet trzeba było szukać na serwerach warezowych, może być bliższy rzeczywistości, niż się w pierwszej chwili wydaje.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wniosek patentowy Apple zgłosił dopiero 8 maja 1998, a więc długo po tym, jak pojawiły się skórki do Winampa czy tematy dla Windows 95 w pakiecie Plus!. Producent Macintoshy uzyskał więc wyłączność na rozwiązanie, które inni stosowali już przed nim. Nikomu innemu nie przyszło jednak do głowy, by patentować nie rozwiązanie techniczne czy część algorytmu, ale popularną ideę. Cała afera przypomina kuriozalną inicjatywę British Telecom – posiadacza patentu na hiperłącza – by pobierać opłatę od każdego internetowego odsyłacza. Tamte roszczenia zostały przyjęte gromkim śmiechem. Miejmy nadzieję, że i tym razem skończy się podobnie.

Nawet jeśli Apple nie zdecyduje się teraz na wykorzystanie swoich praw, to może to zrobić później. Tak było z darmowym algorytemem kompresji LZW, wykorzystanym np. w plikach GIF. Gdy format ten stał się popularny, twórcy LZW zażądali tantiemów za każdy program obsługujący GIF-y.

Opinie – Monopol na ideę?

Rafał Cisek aplikant sądowy

Zgodnie z polskim prawem patent dotyczy “nowego rozwiązania o charakterze technicznym”. Ani w Polsce, ani generalnie na świecie nie chroni się idei jako takich, natomiast prawo zabezpiecza konkretne rozwiązania, np. algorytmy. Polska podpisała konwencje, dzięki którym obce patenty wielu państw (w tym USA) są u nas respektowane. A zatem teoretycznie i u nas będzie można ścigać “garbarzy”, choć szkodliwość społeczna tej działalności jest znikoma.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne
#
Internet
Amerykański Urząd Patentowy
http://164.195.100.11/netahtml/srchnum.htm
Numer patentu firmy Apple
6,188,399
Więcej:bezcatnews