Krzemowy Anioł

Każdy z nas chciałby, żeby najważniejsze ustawienia komputera nie stanowiły dla niego tajemnicy. Jednymi z przydatnych programów pomagających rozwiązać wiele zagadek są aplikacje do monitorowania płyt głównych.

Wszyscy pamiętamy dozorcę bloku przy Alternatywy 4. Chociaż czasy, kiedy gospodarz domu był jednocześnie szpiegiem minęły, to niekiedy warto mieć swojego agenta. Na przykład we wnętrzu komputera…

O statnie dziesięciolecia obfitowały w liczne wynalazki, nowatorskie technologie i epokowe odkrycia. Jednak okazuje się, że informacyjne społeczeństwo za swoje największe osiągnięcie uważa niepozorne szare pudełko stojące pod biurkiem. Choć wciąż wycinamy w nim nowe „okienka”, dokładając kolejne rodzaje napędów, dla większości z nas mikrokosmos tworzony przez plątaninę kolorowych kabli pozostaje niezgłębioną tajemnicą. Tylko nieliczni orientują się w tej elektronicznej kamienicy, ale nawet oni nie są w stanie poznać atmosfery panującej w poszczególnych mieszkaniach i sekretów zameldowanych w nich elektronów. Od dziś wszystkie ciekawskie sąsiadki nie muszą już co pięć minut przykładać szklanki do ściany. Mogą zatrudnić szpiega, który będzie im donosił na bieżąco o wydarzeniach w życiu całej kamienicy – po prostu o tym, jak wszystko się kręci.

Intel – twórca procesorów i chipsetów – pilnie strzeże tajemnic funkcjonowania swojego „państwa”. Jednak każda akcja powoduje reakcję – tam, gdzie są sekrety, pojawiają się zaraz chętni, by je poznać. W przypadku płyt głównych zadaniem tego „aparatu wywiadowczego” jest przesyłanie regularnych raportów o temperaturze procesora i samej płyty, obrotach wentylatorów oraz napięciach otrzymywanych z zasilacza i baterii. Powinien też natychmiast ostrzegać o zagrożeniach oraz, w razie potrzeby, przeprowadzić akcję ratunkową oraz sporządzić protokół z całego zajścia.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Tuning płyt głównych
http://www.pl.tomshardware.com/mainboard/
http://benchmark.ceti.com.pl/
BIOS-y
http://www.amibios.com/
http://www.phoenix.com/
http://www.pcmech.com/bios/
http://www.unicore.com/
Na CHIP-CD w dziale Software | Monitorowanie płyt głównych znajdują się pełne wersje programów ACPIview, Asus PC Probe, Ite SmartGuardian, Microstar PC Alert III, Sus- pend, VIA Hardware Monitor, Winbond Hardware Doctor oraz wersja demonstracyjna programu Hmonitor Pro
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.