Strefa ciszy

Pecety ułatwiają codzienną pracę, a dodatkowo zapewniają rozrywkę. Niestety, generują przy tym sporo różnych niepożądanych dźwięków, przez co mocno cierpią nasze uszy. Wydajemy wojnę temu uciążliwemu hałasowi: pokazujemy, w jaki sposób – przy użyciu specjalnych elementów i sprytnych rozwiązań – możemy wyciszyć nasz komputer.

Po wyłączeniu komputera wokół nas nagle robi się ciszej. W głowie pozostał nam jeszcze szum, więc to nie złudzenie – źródłem hałasu było nasze elektroniczne narzędzie pracy. Na dłuższą metę takie hałaśliwe pecety mogą być bardzo uciążliwe czy wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia. Szum wentylatorów i innych podobnych mechanizmów ma zdecydowanie negatywny wpływ na system nerwowy człowieka. Ponadto ciągłe dźwięki pochodzące z tego samego przedziału częstotliwości obciążają uszy, gdyż stale aktywne komórki włoskowate szybko ulegają przemęczeniu ze względu na brak regenerującej przerwy. Obecnie prowadzone są badania, które mają ustalić, w jakim stopniu może to spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Abstrahując od ich wyniku, taka komputerowa “orkiestra” jest bezsprzecznie denerwująca.

Zasadniczo istnieją trzy przyczyny, za sprawą których niewinne komputery zamieniają się w hałaśliwe potwory. Powód pierwszy: elementy peceta wybrano według kryterium cenowego i po prostu nie są one najlepsze. Typowym przykładem mogą być “akustyczne” skrzynki obudów. Drugi czynnik to starzenie się różnych podzespołów. Aby przywrócić pierwotną sprawność źle pracującemu wentylatorowi, często wystarczy tylko wyczyścić go z kurzu pędzelkiem. Natomiast w przypadku dysku twardego z uszkodzonym łożyskiem pomóc może wyłącznie wymienienie go na nowy. Trzecim powodem hałasu jest zastosowanie elementów, które wybrano zgodnie z zasadą “szybciej – wyżej – dalej”, co wprawdzie początkowo sprawia znakomite wrażenie, ale z czasem źle wpływa na układ nerwowy użytkownika. Po początkowym zauroczeniu szybkością niejeden “podkręcacz” decyduje się – ze względu na hałas – na obniżenie wydajności systemu.

W komputerach osobistych głośność można obniżać na kilka sposobów. Możemy jednak zapomnieć o tym, że uda nam się dokładnie wyciszyć np. przetaktowany system z Athlonem pracującym z częstotliwością 1,4 GHz. Pogoń za jak największą wydajnością komputera stoi bowiem w sprzeczności z ideą wyciszania go. Wszelkie ryzyko i efekty uboczne modyfikacji zostały dokładnie opisane w ramach poszczególnych punktów. Musimy również pamiętać o tym, że zmiany wprowadzone w pececie (zwłaszcza próba rozkręcenia zasilacza sieciowego) mogą spowodować utratę gwarancji.

Info

The Silent PC
http://home.swipnet.se/tr/silence.html
Quiet and Silent PC
http://pmitros.mit.edu/silence.html
7Volts.com
http://www.7volts.com/quiet.htm
Computer Noise Report
http://www.cocoon-culture.com/
   lib/noise-report/computer-noise-report.htm

49 Ideas of Silence
http://12ghosts.com/silence/index.htm
Sklepy internetowe
http://www.blacknoise.de
http://www.noisecontrol.de

Na płycie CD w dziale Temat numeru: tuning peceta | Wyciszanie komputera znajdują się programy CD Bremse 1.14 i HDD Acoustic Manager 2001.1.1.4 oraz pliki PDF z wymienionymi w tekście artykułami z archiwalnych numerów CHIP-a.

Programy HDD Acoustic Manager 2001.1.1.4 i CD Bremse 1.14 można pobrać w sekcji Download serwisu CHIP Online.

Więcej:bezcatnews