800 MHz na PPGA

Praktycznie każdy nowy procesor wymaga nowej płyty głównej, a często także nowego typu pamięci. Nie zawsze starsze znaczy gorsze. Widać to było doskonale na przykładzie chipsetu BX, który nawet dzisiaj jest w stanie konkurować z układami serii 8xx Intela czy VIA Apollo. Właśnie dla właścicieli starszych płyt głównych przeznaczone są procesory VIA C3 800A i C3 Ezra 800A. Jeśli chcemy wymienić starego Celerona 300 na szybszy procesor, to nie możemy wbrew pozorom skorzystać ani z dostępnych w sklepach modeli Celerona, ani Pentium III. Wymagają one bowiem złącza FCPGA, a w starszych płytach montowano PPGA. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takiej płycie zamontować procesor VIA C3 800A. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z układem Ezra, który wymaga zasilania 1,35 V. Jego zaletą oprócz minimalnie lepszej wydajności jest możliwość pracy z samym tylko radiatorem bez wentylatora.

Procesory firmy VIA nie należą do najwydajniejszych, ale dobrze radzą sobie w zastosowaniach biurowych.

Procesory VIA znane były dotąd z przystępnej ceny i, niestety, niskiej wydajności. Nowe układy SYSmarku 2000 bez problemu wyprzedzają Celerony w obudowie PPGA, czyli do modelu z zegarem 533 MHz włącznie. Testy przeprowadzone w grze Quake III Arena z kartą graficzną GeForce2 MX wskazują, że układy C3 z zegarem 800 MHz zapewniają dostateczną płynność obrazu (około 40 klatek/s) – nawet w rozdzielczości 1024×768 pikseli i przy wysokiej liczbie detali. Omijać procesory VIA powinni natomiast zwolennicy gromadzenia plików MP3 z muzyką. Oba układy prezentują katastrofalną wręcz wydajność podczas kompresji plików audio – zakodowanie 11 utworów o łącznej długości około 70 minut za pomocą popularnej aplikacji Audio Catalyst trwało ponad pół godziny, podczas gdy Celeron 300 robił to samo dwukrotnie krócej.

W sumie nowe układy VIA można polecić właścicielom starszych płyt głównych, choć, niestety, z jednym zastrzeżeniem. Oba procesory pracują z FSB 133 MHz, a tego nie są w stanie zapewnić ciagle popularne płyty z chipsetem BX.

Gniazdo: Socket 370
Magistrala FSB: 133 MHz
Napięcie zasilania rdzenia: 1,6 V (Samuel II), 1,35 V (Ezra)
Cache L1/L2: 128/64 KB
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 240 zł (oba modele)
+ możliwość pracy bez wentylatora
– wymaga płyt z FSB 133 MHz
Producent: VIA, Tajwan
http://www.via.com.tw
Więcej:bezcatnews