Popraw Panie Połączenie

“Mam pewien problem: nie mogę zapamiętać w Windows hasła dostępowego (znanego “ppp”). Po prostu pole Zapamiętaj hasło jest szare i >>niezaznaczalne<<.”

Każdorazowe wpisywanie hasła dostępu przy połączeniu Dial-Up istotnie jest męczące, a dodatkowo sprawia, że mniej efektywnie wykorzystujemy czas spędzany w Sieci. Warto więc dokonać odpowiedniej konfiguracji systemu Windows 98 lub skorzystać ze specjalnego skryptu logowania, aby wyeliminować ten problem.

Ustawienia poszczególnych opcji podamy na przykładzie połączenia z ogólnopolskim numerem dostępowym TP SA, jednak przedstawiony sposób eliminacji problemu z hasłem może być wykorzystany w wypadku każdego połączenia Dial-Up.

1. Połączenie Dial-Up

Zakładamy sytuację wyjściową, w której na komputerze jest już skonfigurowane połączenie Dial-Up z dostawcą Internetu. Przede wszystkim sprawdźmy, czy Windows monituje o informacje przed wybraniem numeru. Otwórzmy więc okienko Dial-Up Networking poprzez kliknięcie odpowiedniej ikony w Mój komputer. Następnie z menu Połączenie wybierzmy opcję Ustawienia i zaznaczmy (jeśli nie jest zaznaczona) opcję Monituj o informacje przed wybraniem numeru.

2. Ustawienia sieci

Od tej chwili wywołanie połączenia Dial- -Up spowoduje wyświetlenie okienka Połącz się z, w którym niestety nie można zaznaczyć opcji Zapisz hasło. Zmodyfikujemy nieco ustawienia sieci. Otwórzmy opcję Sieć w Panelu sterowania. W typowym przypadku należy doinstalować składnik o nazwie Klient sieci Microsoft Net-works (Dodaj – Klient – Microsoft).

3. Niespodzianka

Po ponownym uruchomieniu komputera może nas spotkać niespodzianka – okienko logowania się do Windows (jeśli okienka nie ma, przejdź do kroku 6). Gdy jest to pierwsze logowanie do systemu (rys. 3a), wystarczy nacisnąć [Enter]. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z profili użytkownika (rys. 3b), system “nie wpuści” nas bez hasła.

4. “Włamanie”

Logowanie do systemu jest również uciążliwe, najlepiej więc je całkowicie wyłączyć. Jeśli po restarcie Windows pojawiło się okienko logowania (rys. 3b), a nie znamy hasła, wprowadźmy dowolne inne dane i zachowajmy je, gdy system o to zapyta (rys. 4a). Następnie w Panelu sterowania wybierzmy opcję Hasła i na zakładce Profile użytkownika kliknijmy pierwszą od góry opcję (rys. 4b), wyłączającą obsługę profili użytkownika.

5. Usunięcie logowania

Następnie zalogujmy się do Windows za pomocą podanego w poprzednim kroku loginu i hasła. Jeśli podaliśmy hasło inne niż [Enter], powinniśmy je teraz zmienić. W tym celu ponownie wywołujemy okienko Właściwości: Hasła i z pierwszej zakładki (rys. 5a) wybieramy opcję Zmień hasło systemu Windows. W nowym okienku (rys. 5b) podajemy stare hasło, a w miejsce nowego wpisujemy [Enter]. Od tej pory okienko logowania nie będzie wyświetlane.

6. Zapisz (już) hasło

Jeśli wykonaliśmy wszystko poprawnie, od tej pory będziemy mogli uaktywnić zapamiętywanie użytkownika i hasła dla każdego połączenia Dial-Up osobno. Wywołajmy więc połączenie i po pojawieniu się okna z monitem wpiszmy odpowiednie dane oraz zaznaczmy opcję Zapisz hasło. Okienko więcej nie powinno nas niepokoić. W wypadku połączenia z numerem 0202122 login i hasło są takie same: ppp (małymi literami). Jeśli korzystamy z usług innego operatora, login nada nam BOK.

7. Na skrypt

Innym sposobem automatyzacji logowania jest wykorzystanie skryptu logowania. Odpowiedni plik należy skopiować z naszej płyty CD do dowolnego katalogu, np. C:Program FilesAccessories, a następnie we właściwościach połączenia Dial-Up wskazać go na zakładce Obsługa skryptów. W tym wypadku należy też wyłączyć opcję Monituj o informacje przed wybraniem numeru (porównaj krok 1).

Info

Na płycie CD w dziale Temat numeru: Dostęp do Internetu | Taryfikatory telefoniczne znajduje się skrypt automatyzujący połączenie Dial-Up z numerem 0202122.

Więcej:bezcatnews