Słoniocy, pom!

Nie ma znaczenia, czy właśnie zainstalowaliśmy Linuksa po raz pierwszy, czy też używamy go od kilku lat. Każdy od czasu do czasu musi skorzystać z jakiejś formy pomocy systemowej.

T ytułowy okrzyk Prosiaczka z powieści A. A. Milne mógłby się równie dobrze wyrwać z gardła zdesperowanego użykownika Linuksa. Wraz z tym systemem dostajemy wiele dokumentów i narzędzi, dostarczających informacji o praktycznie wszystkich jego składnikach, co pozwoli racjonalnie wykorzystywać oferowane przezeń możliwości. Wystarczy tylko chcieć skorzystać z tych udogodnień. Oczywiście, wcześniej trzeba wiedzieć o tym, że istnieją, oraz znać ich przeznaczenie i sposób działania. To z kolei nie zawsze jest problemem banalnym dla początkującego użytkownika Linuksa.

W karierze świeżo upieczonego linuksowca najtrudniejszy jest chyba moment, gdy po pierwszym uruchomieniu nowo zainstalowanego systemu zobaczy on znak zachęty login:. Początkujący użytkownik Linuksa musi bowiem się domyślić, że należy teraz jak nazwę użytkownika podać root, a następnie wpisać wybrane podczas instalacji hasło administratora. Dalej jest już bardzo prosto. Wystarczy wydać polecenie man man i zagłębić się w lekturze strony podręcznika systemowego, opisującej… sam podręcznik systemowy.

Tak przynajmniej wygląda to w teorii. W praktyce natomiast użytkownicy mają problemy z zainstalowaniem systemu, a zatem nie mogą go uruchomić; zapominają wybranych przez siebie haseł, więc nie mają dostępu do systemu; nie znają języka angielskiego, toteż nie mogą skorzystać z dołączonej do dystrybucji dokumentacji. Cóż więc mają począć? Okazuje się, że na wszystko znajdzie się jakiś sposób.

Dokumenty

Podstawowy zestaw dokumentacji opisującej system i wchodzące w jego skład programy znajduje się w katalogu /usr/share/doc. Prawie każda instalowana aplikacja umieszcza tu podkatalog z dotyczącymi jej dokumentami. Nie ma potrzeby ani możliwości przeczytać ich wszystkich, ale gdy będziemy mieli jakiś problem lub zechcemy dowiedzieć się więcej na dowolny temat, zajrzymy właśnie tutaj.

Na początku z pewnością będziemy często korzystali z dokumentów zawartych w katalogach Linux-HOWTOs i

Linux-mini-HOWTOs

. Warto je przejrzeć już teraz, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju dokumentacją dysponujemy. Osoby znające angielski powinny zainteresować się również podkatalogiem faq. Znajdą tam dokumenty z odpowiedziami na często zadawane pytania (Frequently Asked Question).

W pierwszej kolejności z pewnością warto przejrzeć Linux-FAQ. W wypadku dystrybucji Red Hat pakiet

faq

– podobnie jak inne rpmy z dokumentami – umieszczany jest na odrębnej płycie. Jeżeli nie mamy tego krążka CD, wystarczy, że pobierzemy z Internetu wchodzące w jego skład, interesujące nas pakiety. Informację o adresie serwerów, które pomogą w wyszukaniu pakietów przynależnych do poszczególnych dystrybucji, podajemy w ramce “Info” na końcu tekstu.

Podręczniki systemowe

Dokumentacją specyficzną dla systemów uniksowych jest tak zwany podręcznik systemowy, czyli man. Dostęp do niego uzyskujemy, wydając w konsoli polecenie man z towarzyszącą mu nazwą strony podręcznika, która najczęściej pokrywa się z nazwą interesującego nas programu, pliku konfiguracyjnego itp. Przykładowo: wydając komendę man passwd, możemy dowiedzieć się czegoś o programie passwd. Lekturę kończymy, naciskając klawisz [Q].

Wygodnie zorganizowane i łatwe w przeglądaniu archiwum grup dyskusyjnych znajdziemy w serwisie Linux pub.

Więcej na temat poruszania się po podręczniku, wyszukiwania fraz itp. przeczytamy po wydaniu polecenia

man less

– program less służy bowiem m.in. jako przeglądarka plików man. Plikiem konfiguracyjnym programu man jest man.conf lub man.config z katalogu /usr/lib bądź /etc. Dzięki niemu możemy między innymi wskazywać ścieżki prowadzące do podręczników systemowych oraz ustalać następstwo przeglądania rozdziałów podręcznika.

Podręcznik systemowy został napisany w dosyć specyficzny sposób. Warto poświęcić mu trochę czasu, aby nauczyć się go czytać i rozumieć. Jedną z większych trudności, jakie sprawia początkującym sympatykom Linuksa obcowanie z podręcznikiem, jest brak w nim jakichkolwiek przykładów użycia poleceń. Dlatego na początku łatwiej jest z pewnością korzystać z dokumentów HOWTO i FAQ.

Info

Polskie HOWTOs (Jak to zrobić?)
http://www.jtz.org.pl/
#
Projekt tłumaczenia manuali
http://ptm.linux.pl/
Wyszukiwarki
http://www.google.com/linux/
http://groups.google.com/groups/
http://netsprint.icm.edu.pl/
Często zadawane pytania (FAQ)
http://www.linux.net.pl/faq/
http://linuxpub.dhs.org/faq/
Przeglądarka grup
http://groups.google.com/groups/

W serwisie download.chip.pl można znaleźć pakiet man-pages-funny, opisywany w artykule.

Więcej:bezcatnews