Ulga dla internautów

Wydarzeniem miesiąca jest obniżka VAT-u na Internet (patrz: “Trochę tańsza Sieć”). Ustępujący Sejm dość niespodziewanie zafundował internautom prezent. Nowy parlament już się jednak przymierza, jak się z tego “aktu łaski” wycofać.

Problem:

Chciałbym w przyszłości na swoim serwerze mieć serwis z MP3 do ściąg-nięcia i chciałbym się dowiedzieć, jak to zrobić legalnie.

Patryk Baron

Odpowiedź:

Pliki MP3 krążące w Sieci nie są sobie równe. Wiele z nich jest udostępnianych za zgodą autorów, część to radosna twórczość domorosłych muzyków, jednak największa grupa – to zwykłe piractwo. Jeśli chce się udostępniać jakikolwiek utwór, trzeba uzyskać zgodę dysponenta praw autorskich do tego dzieła (patrz: artykuł Rafała Ciska pt. “Osiem mitów na temat MP3”, CHIP 12/2000, 2270).

Problem:

Od jakiegoś czasu handluję na internetowej aukcji Allegro. Niedawno przeczytałem, że od dochodów uzyskanych z takiego handlu muszę odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. Jak tego dokonać przy najmniejszych kosztach?

Michał Grosicki

Odpowiedź:

Zgodnie z artykułem 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 roku, nr 86, poz. 959 z późniejszymi zmianami) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W większości przypadków podstawą opodatkowania jest cena rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, jednakże zwolnione od opłaty są te umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, których wartość nie przekracza 1000 zł. W innych przypadkach stawka podatku wynosi 2%.

Problem:

W styczniu 1998 roku kupiłem komputer w firmie w Malborku. Pech chciał, że około października 1999 roku mój dysk twardy zaczął się psuć. Został wymieniony na nowy. Niecały rok później we wrześniu 2000 roku wymieniony dysk popsuł się zupełnie. Pojechałem do serwisu. Tam dowiedziałem się, że gwarancji na ten dysk nie ma. Jak mi powiedziano, jeżeli sprzęt zostanie wymieniony, to gwarancja może być przedłużona maksymalnie o trzy miesiące od daty końca gwarancji na zestaw. Np. jeżeli podzespół został wymieniony dwa miesiące przed upływem gwarancji, to nowy sprzęt ma jeszcze 5 miesięcy gwarancji. Chcę się dowiedzieć, czy nie zostałem oszukany.

Sebastian Pawski

Odpowiedź:

Obawy naszego Czytelnika są słuszne. Powyższy problem jest regulowany w art. 581 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli gwarant (w tym wypadku firma z Malborka) dostarczył klientowi zamiast rzeczy wadliwej towar wolny od wad albo dokonał istotnych napraw, termin gwarancji biegnie na nowo, czyli w tym przypadku dysk twardy powinien otrzymać 2-letnią gwarancję. Przepis ten ma charakter iuris cogentis, co oznacza, iż nie może być modyfikowany i jest bezwzględnie obowiązujący.

Na pytania czytelników odpowiada Rafał Korczyński, prawnik zajmujący się problemami prawa komputerowego, autor publikacji w specjalistycznej prasie prawniczej.
Więcej:bezcatnews