Cicha woda

Kiedy spytamy grafika komputerowego, jaki produkt kojarzy mu się z hasłem “program graficzny”, odpowie pewnie, że Adobe Photoshop. Tymczasem na Photoshopie świat się nie kończy.

Graphic Workshop to program do wsadowej obróbki plików graficznych, nieco podobny do IMatch 3.0 (CHIP 9/2001, str. 160). W oknie głównym widać katalogi wybranego dysku, a w katalogach pliki, które wybiera się do obróbki. Następnie w menu wyszukujemy odpowiedni filtr i uruchamiamy go, a program otwiera kolejne pliki i poddaje je działaniu wybranego algorytmu. Obrazki są następnie zapisywane w zadanym formacie. Oczywiście każdy obrazek można też otworzyć w tradycyjny sposób i obrabiać pod kontrolą wzrokową. Mamy wtedy do dyspozycji większość typowych narzędzi do korekcji barwnej i najczęściej używanych filtrów.

Graphic Workshop Professional 2.0a
Wymagania: Windows 9x/2000/Me/NT, ok. 10 MB na dysku
+ duże możliwości przetwarzania obrazu
+ bardzo dobre zarządzanie plikami
– brak narzędzi malarskich
Producent: Alchemy Mindworks, Kanada
http://www.mindworkshop.com/ alchemy/alchemy.html
Rejestracja: 40 USD

Program nie jest wyposażony w żadne narzędzia malarskie i wymaga obecności w systemie aplikacji Microsoft Paint. Niestety, nie ma możliwości wybrania innej niż Paint aplikacji do malowania, a szkoda, bo ten ostatni nie grzeszy nadmiarem funkcji i żaden szanujący się grafik go nie używa.

Ciekawą opcją jest szybka zmiana formatu pliku. Wystarczy wybrać pliki do konwersji i format zapisu, a GWP utworzy nowe obrazki w podanym katalogu. “Inteligencja” algorytmu nie jest jednak zbyt wielka i zadanie nie będzie wykonane np. w przypadku niezgodności przestrzeni barwnej. Plik TIFF RGB nie zostanie więc automatycznie zamieniony na GIF. Lista obsługiwanych formatów liczy sobie 39 pozycji, w tym pliki Photo-CD.

Program daje się konfigurować w dość szerokich granicach. Dla każdego formatu pliku można zdefiniować sposób wyświetlania, jakość kompresji (pliki JPG) czy możliwość zabezpieczania hasłem plików PNG. Grafiki wektorowe są rasteryzowane przed wyświetleniem na ekranie, a parametry tego zabiegu też można zdefiniować w ustawieniach aplikacji.

Zawartość dyskowych katalogów z grafikami może posłużyć jako materiał do przygotowania pokazu slajdów o regulowanym tempie wyświetlania.

Niewątpliwie Graphic Workshop Professional jest ciekawym narzędziem do szybkiego zarządzania i obróbki obrazków, choć przyda się bardziej twórcom stron internetowych niż grafikom “starej daty”.

Więcej:bezcatnews