Wydajność deklarowana

Kilka lat temu, gdy na rynku panowały napędy CD sześcio- lub ośmiokrotne, użytkownik mógł być pewny, że deklarowana wydajność odczytu odnosi się do całej płyty – zmienna prędkość obrotu krążka gwarantowała równomierny odczyt kolejnych bajtów. Odkąd na rynek weszły urządzenia o stałej prędkości kątowej, zapowiadaną przez producenta wydajność udaje się osiągnąć jedynie na samym końcu nośnika – podczas odczytu jego zewnętrznej krawędzi. Niestety, coraz częściej okazuje się, że w przypadku napędów optycznych wydajność deklarowana jest dużo wyższa od rzeczywistej.

Toshiba SD-M1612
Interfejs: ATAPI
Bufor: 512 KB
Maks. tryb (PIO/DMA): UltraDMA/33
Prędkość CD/DVD [krotność]: 48x/16x
Cena (z VAT-em): 427 zł
Gwarancja: 24 miesiące
+ szybki odczyt płyt CD i CD-RW
– nierównomierny odczyt płyt DVD
Producent: Yamaha, Japonia
http://www.yamaha.com/
Dostawca: Alstor, Warszawa
tel.: (22) 675 45 10
http://www.alstor.com.pl/
Pioneer 305S
Interfejs: Ultra Wide SCSI
Bufor: 512 KB
Maks. tryb (PIO/DMA): n.d.
Prędkość CD/DVD [krotność]: 40x/10x
Cena (z VAT-em): 700 zł
Gwarancja: 12 miesięcy
+ bezbłędna korekcja danych
– odczyt płyt DVD wolniejszy od deklarowanego
Producent: Pioneer, Japonia
http://www.pioneer.com/
Dostawca: Allcom, Wrocław
tel.: (71) 373 49 67
http://www.allcom.pl/

Specyfikacja napędu DVD-ROM Toshiba SD-M1612 podaje, iż urządzenie to może odczytywać płyty DVD z prędkością szesnastokrotną. Oznacza to transfer przeszło dwudziestu megabajtów na sekundę. Test wykazał, iż napęd rzadko kiedy przekracza dwie trzecie wymienionej wartości. Odczyt płyt DVD jest bardzo nierównomierny – na początku transfer rośnie od 6 do 12 MB/s, w połowie płyty spada poniżej 5 MB/s, na końcu osiąga około 8 MB/s. Pomiary przeprowadzano na komputerach z chipsetami BX440 oraz i815. Napęd Pioneer 305S, podłączany do złącza SCSI, również nie spełnił obietnic, oferując odczyt płyt DVD ze średnią prędkością 7600 KB/s (krotność 5,5x) i maksymalną 8200 KB/s (6,1x).

Urządzenia znacznie lepiej poradziły sobie z obsługą płyt CD. W przypadku SD-M1612 odczyt wszystkich rodzajów nośników zaczynał się od 3 MB/s (21x), a kończył na 7,2 MB/s (podawane przez producenta 48x). Odczyt płyty CD-RW przebiegał równie szybko, co tłoczonych CD. Model 305S odczytywał płyty CD-ROM i CD-R z maksymalną prędkością 6,3 MB/s, a więc szybciej, niż podawała jego specyfikacja (42x wobec deklarowanych 40x). Nieco wolniej odczytywane były nośniki wielokrotnego zapisu – maks. 4,8 MB/s (32x).

Korekcja błędów Toshiby SD-M1612 nie jest doskonała. Podczas odczytu celowo porysowanej płyty odnotowano kilka nieodczytanych sektorów, z którymi bez problemów poradził sobie 305S. Natychmiast po opuszczeniu uszkodzonego obszaru napędy wracały do poprzedniej prędkości. Zrzucanie ścieżek audio w obu przypadkach przebiegało ze średnią prędkością 14x. Oba modele pozbawione są przycisku “play” (Toshiba SD-M1612 także gniazda słuchawkowego), użytkownik musi więc wspomóc się dodatkowym oprogramowaniem. Urządzenia dostarczono w wersji “bulk”, bez oprogramowania.

Więcej:bezcatnews