Parametry szklanego ekranu

Na początku lat osiemdziesiątych, gdy podstawowym wyświetlaczem stosowanym w komputerach domowych był odbiornik TV, niewiele osób przejmowało się takimi czynnikami, jak szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego czy ergonomiczna częstotliwość odświeżania ekranu. Również wczesne monitory podłączane do pecetów przyprawiały o ból głowy i łzawienie oczu zaledwie po paru godzinach pracy.

Pierwszą próbą rozwiązania przez producentów tego problemu było wprowadzenie do sprzedaży filtrów monitorowych oraz urządzeń o obniżonym poziomie radiacji – tzw. Low Radiation. Dopiero wdrożenie norm emisji promieniowania MPR i opracowanych przez szwedzką organizację standaryzującą TCO rygorystycznej specyfikacji TCO’92 uporządkowało rynek wyświetlaczy.

Dwie dziewiątki to za mało

Ergonomiczne normy, niezależnie od tego, czego dotyczą, zawsze dostosowane są do istniejących urządzeń. Wystarczy przypomnieć, jak ewoluowała wartość częstotliwości odświeżania ekranu uważana za niepowodującą zmęczenia oczu – od 72 Hz (TCO’92) poprzez 75 Hz (TCO’95) do obecnych 85 Hz (TCO’99). Zazwyczaj po pewnym czasie specyfikacje nie przystają już do zwiększonych oczekiwań użytkowników i możliwości technologicznych producentów. Przychodzi więc czas, aby je zaostrzyć.

Obecnie trwają prace nad normą TCO 2002, która niedługo zastąpi wysłużoną specyfikację TCO’99. Pierwsze dokumenty są już sukcesywnie publikowane, a w maju poznamy ich ostateczną wersję. Niemniej już dziś można się pokusić o opis najważniejszych założeń normy TCO 2002.

Co w trawie piszczy

Zmiany w specyfikacji TCO będą dotyczyły kilku dziedzin. Zwrócono między innymi uwagę na poprawność geometrii wyświetlanego obrazu. Zainteresowano się również kształtem i kolorem obudowy, tak aby uniknąć powstawania odbić i refleksów światła pomiędzy plastikową ramką a ekranem. Dotyczy to szczególnie niestandardowych paneli przednich, które swoim kształtem czy lśniącym pokryciem powierzchni mogą przyczyniać się do zmniejszenia czytelności wyświetlanego obrazu.

Standard TCO 2002 ma również uściślić wymagania dotyczące jasności obrazu przy różnych temperaturach barw. Jasność dla wszystkich ustawień nie może być niższa niż 100 cd/m2

. Dodatkowo dla monitorów LCD unormowano odwzorowanie temperatury barw dla obrazów czarno-białych, które uwidaczniają się jako zmiany odcieni skali szarości. Dopuszczalne przekłamania będą regulowane przez normę, a podczas pomiarów uwzględnionych będzie około 18 odcieni szarości w skali od 0 do 255. W nowej normie większy nacisk zostanie położony również na ekologię (m.in. zakaz używania ołowiu w lutach), łatwopalność tworzyw sztucznych, ponowne wykorzystanie komponentów monitora (recykling) oraz mniejsze zużycie energii.

Więcej:bezcatnews