Szkoła polska

Nie trzeba być absolwentem szkoły filmowej, aby wiedzieć, że sekret dobrego filmu tkwi w interesującym scenariuszu. W praktyce jednak, nawet gdy opracujemy go wcześniej, rzadko kiedy będziemy w stanie nakręcić film od razu w formie, która nas zadowoli. Nakręcony materiał trzeba więc będzie poddać montażowi, do czego doskonale nadaje się komputer PC wyposażony w odpowiednią kartę edycyjną.

Konstrukcją tego typu jest produkowany przez polską firmę HDP Electronics system VideoZIP RT-25. Najciekawszą i praktycznie niespotykaną wśród konkurentów cechą urządzenia jest możliwość przeprowadzenia montażu zarówno liniowego, jak i nieliniowego. Podczas edycji liniowej obraz wprowadzany do komputera jest poddawany obróbce w czasie rzeczywistym (na przykład dodanie napisów, efektów specjalnych, łączenie z grafiką komputerową czy korekcja kolorów) i natychmiast, bez zapisywania na dysku twardym, kierowany na wyjście analogowe karty.

Dostarczona do testu najbardziej rozbudowana wersja systemu RT-25 wyposażona została w dwa komplety analogowych wejść wideo oraz trójkanałowy mikser dźwięku, co pozwala m.in. na stosowanie takich efektów, jak obraz w obrazie czy przenikanie się filmów. Co ważne, przetworzenie obrazu nie powoduje spadku jego jakości. Do przeprowadzenia montażu liniowego służy aplikacja Video Kreator, która pozwala na przygotowanie listy efektów wykonujących się w ustalonym z góry czasie lub interaktywne ich wywoływanie po naciśnięciu klawisza.

VideoZIP RT-25
Wejścia: 2 x komplet wideo (kompozytowe i S-Video), 3 x audio (minijack), 3 x IEEE-1394
Wyjścia: wideo (kompozytowe i S-Video), audio (minijack), 3 x IEEE-1394
Kompresja obrazu: sprzętowy kodek DV i XJPG
Liczba kart PCI: 3
Sterowniki: Windows 98 SE, Windows 2000/XP
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena (z VAT-em): 2620 zł
+ kompresja obrazu w formacie DV
+ współpraca z urządzeniami analogowymi i cyfrowymi
+ bogaty zestaw oprogramowania
– brak jednoczesnej obsługi złączy analogowych i cyfrowych
Producent: HDP Electronics, Polska
http://www.hdp.com.pl/
Dostawca: HDP Electronics, Wrocław
tel.: (71) 372 33 80
http://www.hdp.com.pl/

Pociąć i posklejać

Choć montaż liniowy przebiega szybko i nie stawia komputerowi poważnych wymagań (wystarczający okazuje się dowolny procesor Celeron), praktycznie uniemożliwia on zmianę kolejności scen oraz wymaga użycia co najmniej dwóch magnetowidów (jeden lub dwa źródłowe oraz jeden docelowy). Niedogodności tych pozbawiony jest montaż nieliniowy. W trybie tym nagrania są zapisywane najpierw na dysku twardym komputera, a następnie mogą zostać w dowolny sposób poddane obróbce.

Atutem VideoZIP-a RT-25 jest współpraca z urządzeniami analogowymi (magnetowidy VHS i S-VHS) przez złącze kompozytowe lub S-Video oraz kamerami cyfrowymi za pośrednictwem portów IEEE-1394 (FireWire, iLink). Ponieważ kamery w standardzie DV

i Digital 8 już na taśmie magnetycznej zapisują skompresowane filmy, przenoszenie z nich nagrań do PC łączem cyfrowym nie powoduje degradacji jakości obrazu.

Ściskanie klatek

Choć obraz skompresowany według standardu DV zachowuje bardzo wysoką jakość, zajmuje jednak olbrzymią ilość miejsca na dysku twardym – jedna minuta filmu wymaga aż 220 MB. Na szczęście użytkownicy niedysponujący dyskami twardymi o dużej pojemności mogą do zapisu filmów ze źródeł analogowych użyć kompresji XJPG. Opracowany w HDP Electronics format pozwala m.in. na regulację stopnia kompresji oraz zapewnia mniejszą o połowę objętość plików przy tej samej jakości obrazu w stosunku do popularnego standardu DV.

Wygodny w użyciu system edycji wideo to nie tylko sprzęt, ale i dopracowane oprogramowanie. Nabywca VideoZIP-a otrzymuje zestaw aplikacji, którego najważniejszym elementem jest DigiLab – całkowicie polski program do montażu nieliniowego. Aplikacja ta potrafi m.in. zapisywać długie filmy do kilku idealnie zsynchronizowanych plików, omijając w ten sposób ograniczenia nakładane przez system plików FAT 32 na długość pojedynczego pliku AVI (2 GB). Właściciele cyfrowych kamer będą mogli sterować nimi wprost z komputera, co pozwoli na kopiowanie ujęć z dokładnością do jednej klatki. Powodu do narzekania nie będą mieli także zwolennicy programu Adobe Premiere 5 i 6 – do VideoZIP-a dołączone zostały wtyczki (plug-iny), zapewniające współpracę karty z aplikacjami amerykańskiego producenta.

Najnowsza konstrukcja VideoZIP RT-25 firmy HDP Electronics to z pewnością jedna z najciekawszych kart do edycji wideo, dostępnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Krajowemu wytwórcy udało się stworzyć produkt nieustępujący funkcjonalnością i możliwościami wyrobom największych potentatów w branży wideo, a w dodatku znacząco od nich tańszy.

Więcej:bezcatnews