Nowy lider

Prace nad nową wersją niezwykle popularnego serwera WWW trwały ponad trzy lata. Przez ten czas dokonano jednak sporo poprawek i całkowicie zmieniono architekturę Apache’a.

Najbardziej widoczna modyfikacja to wprowadzenie modułów MPM (Multi-Processing Modules). Pozwalają one wybrać jeden z modeli przetwarzania zapytań, od czego w praktyce zależy wydajność serwera. Wybór odpowiedniego modułu zależy zarówno od systemu operacyjnego, jak i docelowego zastosowania serwera. Dla systemów z rodziny Windows, NetWare, OS/2 i BeOS przygotowano tylko po jednym, za to zoptymalizowanym module. Z pozostałych MPM mogą wybierać użytkownicy systemów z rodziny UNIX/Linux. Prefork imituje zachowanie starego Apache’a 1.3, worker jest zaś bardzo udaną kombinacją wątków (threads) i procesów, pozwalającą osiągnąć bardzo wysoką wydajność. Natomiast moduł perchild będzie wręcz idealny dla firm o profilu ISP (moduł ten pozwala na przydzielenie konkretnych uprawnień wybranym serwerom wirtualnym).

Apache 2.0.35
Wymagania: różne klony UNIX-a (Linux, *BSD, Solaris, IRIX, HP-UNIX itd.), Windows 95 / 98 / Me / 2000 / XP, OS/2, BeOS, NetWare
+ bogaty zestaw standardowych modułów
+ możliwość wyboru modelu przetwarzania zapytań (moduły MPM)
+ rewelacyjny mechanizm filtrów
– brak niektórych modułów z wersji 1.3
Producent: The Apache Group
http://httpd.apache.org/

W nowym Apache’u wprowadzono też rewelacyjną koncepcję filtrów. Dane przechodzą przez filtry w ustalonej przez administratora kolejności i zwykle są przez nie w pewien sposób modyfikowane. Dla danych trafiających do serwera i przez niego wysyłanych rezerwowane są osobne stosy, na które można odkładać i zdejmować filtry, tworząc praktycznie dowolne ich kombinacje. Na razie istnieje niewiele filtrów, ale dzięki modułowi mod_ext_filter możemy je pisać sami (np. w Perlu czy Pythonie). Dzięki temu mechanizmowi stronę można przetworzyć wielokrotnie przed wysłaniem jej do przeglądarki. Bywa to ważne, gdy np. chcemy połączyć na jednej stronie kod PHP, SSI i w dodatku zmienić kodowanie strony oraz “dokleić” na samym dole strony fragment HTML-a.

Znacznie powiększył się zestaw standardowych modułów. Nowości stanowią głównie te moduły, które święciły triumfy jako najpopularniejsze moduły dodatkowe. Przede wszystkim, ku uciesze wielu administratorów, dostępny jest standardowo mod_ssl, udostępniający szyfrowane połączenia HTTPS. Pojawił się także moduł do kompresji stron “w locie” – mod_deflate. Taką kompresję wspierają praktycznie wszystkie przeglądarki, toteż można mieć nadzieję, że nowy Apache przyczyni się do spadku obciążenia łączy. Bardzo cieszy dołączenie rewelacyjnego modułu mod_dav, implementującego protokół WebDAV (Web Distributed Authoring and Versioning), ułatwiający publikowanie dokumentów z wykorzystaniem protokołu HTTP. Zarządzanie zawartością serwowanych stron za pomocą tego protokołu jest przyjemne i elastyczne. WebDAV z pewnością wyprze inne metody publikacji stron (np. przez serwer FTP).

Chociaż mniej widoczne, to jednak bardzo pozytywne są inne drobne zmiany w serwerze. Usunięto niektóre stare i mało przydatne dyrektywy z pliku konfiguracyjnego. Dodano kilka drobnych programów wspierających, które ułatwiają m.in. zarządzanie bazą użytkowników w formacie DBM. Bardzo ciekawa jest możliwość uruchamiania serwera Apache 2.0 jako usługi w systemach Microsoft Windows NT/2000. Usługą taką zarządza się potem za pomocą prostego, acz przyjemnego narzędzia ApacheMonitor.

Można bez obaw powiedzieć, że Apache 2.0 to dobrze przemyślany, sprawny, szybki oraz – co bardzo istotne – elastyczny serwer WWW. Stanowi on niewątpliwie solidną platformę dla niebanalnych aplikacji internetowych.

Więcej:bezcatnews