W trosce o… szczękę

Bezpieczeństwo nawet najdrobniejszej sieci może przyprawić niejednego administratora o ból zębów. By uniknąć stresów, proponujemy uniwersalne lekarstwo - sprzętowy firewall i krok po kroku uczymy instalacji najprostszego z nich.

Już najprostszy odseparuje naszą sieć od ataków z zewnątrz, a z jego konfiguracją powinien poradzić sobie niemal każdy. W przypadku D-Linka DI 701 (patrz: CHIP 4/2002, str. 42), na przykładzie którego będziemy operować, rzecz sprowadza się do podłączenia dwóch kabelków, przypisania firewallowi odpowiednich adresów oraz zdefiniowania filtrów i opcjonalnie serwerów wirtualnych.

Gdy zajdzie konieczność wykorzystania dwóch skrosowanych kabli UTP, jeden z nich będziemy musieli dokupić lub wykonać sami (tylko jeden kabel dołączono do zestawu). Oto schemat, według którego powinniśmy skrzyżować kable: 1 -> 3, 2 -> 6, 3 -> 1, 6 -> 2, 4 -> 7, 5 ->8, 7 ->4, 8 -> 5. Zaopatrzywszy się we wszystkie niezbędne elementy, możemy już przystąpić do konfiguracji zapory ogniowej. Nie zapomnijmy o podłączeniu zasilania.

Następne dwie strony opisują krok po kroku konfigurację firewalla.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.