Słoneczny blask

Małymi krokami nadchodzi era monitorów plazmowych. Ich ponadprzeciętna wielkość ekranu przyciąga uwagę coraz większej rzeszy klientów. Czy jednak warto zainwestować w tak drogi sprzęt? Dla kogo jest on przeznaczony?

Duży monitor bądź ekran telewizora o ponadprzeciętnych rozmiarach jest marzeniem miłośników kina domowego. Oglądając filmy DVD na monitorze komputerowym, zmuszeni jesteśmy wpatrywać się w 17- bądź w najlepszym wypadku 19-calowy ekran. Również prowadzenie przed większym audytorium prezentacji, przygotowanej np. w PowerPoincie jest przy użyciu takiego sprzętu dość uciążliwe. Alternatywą jest rzutnik lub duży monitor plazmowy.

Flatron Plasma MU-42PZ11B wyposażony jest w ekran o przekątnej 42 cali i grubości zaledwie 8 cm, produkowany przez firmę LG Electronics. Z przodu obudowa niczym nie różni się od zwykłego monitora LCD. Wszystkie gniazda umieszczono z tyłu w dolnej części, a przyciski sterujące w spodniej części obudowy. Standardowo plazma ma wejście sygnału PC-RGB lub RGB-DTV, wejście audio oraz specjalne gniazdo sterujące, np. do podłączenia z tunerem TV. Dodatkowo wbudowano wzmacniacz stereo o mocy 10 W. W wersji podstawowej plazma może współpracować tylko z komputerem wyposażonym w kartę graficzną.

Flatron Plasma MU-42PZ11B
Przekątna: 42 cale (format – 16:9)
Wymiary szer./wys./grubość [mm]: 1056x635x82
Waga: 32,7 kg (bez podstawy)
Rozdzielczość standardowa: 852×480
Rozdzielczość maksymalna: 1024×768
Paleta kolorów: 16,7 milionów
Kąt widzenia: 160 stopni
Maksymalny pobór mocy: 350 W
Wbudowany wzmacniacz: 2 x 10 W
Systemy wideo: NTSC, PAL, SECAM
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 32 000 zł
+ duży ekran
+ możliwość montażu na ścianie
+ dobra jakość obrazu
– wysoka cena
Producent: LG Electronics, Korea Płd.
http://www.lge.com/
Dostawca: LG Electronics Polska, Warszawa
tel.: (22) 606 14 54
http://www.lge.pl/

Maksymalna rozdzielczość obrazu, jaki możemy wyświetlić na tej plazmie, wynosi 1024×768 pikseli przy 85 Hz odświeżania, a fizycznie ekran składa się z 852×480 pikseli. Takie parametry pozwalają na wygodną pracę z komputerem, a jakość wyświetlanego obrazu nie budzi zastrzeżeń.

Oprócz podstawowej wersji urządzenia można dokupić przeróżne akcesoria. Do testów dostarczono między innymi podstawę stołową AP-42DA10, która umożliwia postawienie urządzenia na stoliku. Musi on być jednak na tyle wytrzymały, aby udźwignąć ciężar około 50 kg. Oczywiście dostępny jest także stojak podłogowy, jednak najlepszą opcją wydaje się zakup stelaża ściennego AP-42WA10/20M, pozwalającego na powieszenie wyświetlacza na ścianie. Odpowiednio skonstruowany stelaż pozwala na montaż 42-calowej plazmy nawet na suficie!

Kolejnym ciekawym dodatkiem jest AP-42SA10 – zestaw dwóch głośników, które mogą być przymocowane bezpośrednio do monitora lub umieszczone na specjalnych podstawkach. Rozstaw kolumn jest, niestety, ograniczony długością dostarczonych przewodów. Jakość dźwięku generowanego z zestawu AP-42SA10 nie budzi zastrzeżeń.

Z tyłu w spodniej części obudowy znajduje się standardowo zaślepione gniazdo, które przeznaczone jest na dodatkowy moduł A/V AP-42EA20. Zawiera on gniazda component (DTV), S-Video oraz wejście AV. Moduł ten pozwala na bezpośrednie podłączenie kamery wideo, stacjonarnego odtwarzacza DVD lub innych urządzeń. Instalacja opcjonalnego modułu wymaga dużego wysiłku fizycznego, ponieważ waga samej plazmy bez podstawy wynosi prawie 33 kg. W złożonym zestawie (plazma i podstawa stołowa) instalacja modułu AV jest bardzo niewygodna. Aby ją zamontować, należy najpierw odkręcić podstawę stołową.

Chcąc wykorzystać plazmę w roli odbiornika TV, należy się zaopatrzyć w tuner RZ-RA10. Pozwala on na podłączenie anteny telewizyjnej, sprzętu AV lub nawet drugiej plazmy. Na tylnej ściance obudowy umieszczono między innymi dwa gniazda SCART umożliwiające podłączenie na przykład magnetowidu. Tuner komunikuje się i steruje pracą wyświetlacza poprzez port RS-232. Po podłączeniu go w menu pojawiają się dodatkowe funkcje. Sterowanie wyświetlaczem plazmowym i tunerem może się odbywać za pomocą pilota lub przycisków znajdujących się na obu urządzeniach.

Jakość obrazu odbieranego z tunera TV nie budziła zastrzeżeń. Duży ekran dostarcza widzom wielu wrażeń, o czym się przekonaliśmy, oglądając relację z meczu piłki nożnej pomiędzy Polską i Koreą. Obraz przeskalowany z formatu 4:3 do 16:9 prezentował się bardzo dobrze. Podczas odtwarzania filmów z DVD odczuwalny był jedynie brak dźwięku przestrzennego.

Używając plazmy jako monitora komputerowego, należy pamiętać, iż tego typu ekrany nie są przystosowane do pracy z komputerem. Maksymalny czas wyświetlania obrazu statycznego wynosi bowiem według producenta około 50 minut! Jeżeli przez dłuższy czas obraz nie ulegnie zmianie, może on zostać utrwalony na ekranie (dojdzie do trwałego wypalenia pikseli).

Wydatek około 30 000 zł jest inwestycją, na którą niewielu z nas może sobie pozwolić. Na rynku dostępne są rozwiązania alternatywne w postaci dużych telewizorów czy wyświetlaczy LCD. Konkurencją dla największych wyświetlaczy plazmowych są natomiast cyfrowe projektory, które można kupić za kilkanaście tysięcy złotych.

Więcej:bezcatnews