Trochę ruchu

W trosce o "lekkość" stron WWW nie możemy umieszczać na nich zbyt wielu grafik. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by były one animowane. Pokazujemy, jak sprządzić prosty baner w formacie GIF.

Odpowiednio spreparowany animowany plik w formacie GIF nie jest dużo „cięższy” od statycznego obrazka, natomiast jego zdolność do przyciągania wzroku jest znacznie większa. Może też nieść dodatkowe informacje – jeśli animacja nie będzie zbyt szybka. Warto się zatem pokusić o jego spreparowanie, tym bardziej że nie jest to wcale trudne.

Do utworzenia animowanego GIF-a teoretycznie wystarczy jakikolwiek program graficzny, potrafiący zapisywać takie pliki, oraz aplikacja, która zdoła połączyć poszczególne klatki w jeden zbiór. Programy tego typu tak się jednak rozwinęły, że oferują dużo więcej niż tylko podstawową funkcjonalność. Skorzystajmy z takiego narzędzia – bardzo ułatwi nam ono życie, a osoby początkujące prowadzić będzie dosłownie za rękę. Polecamy Animation Shopa, dołączanego do Paint Shop Pro od wersji 5.0 w górę (np. CHIP-CD 11/2001).

Dwie kolejne strony opisują krok po kroku jak wykonać animowanego gif-a.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.