Świat zza szklanego ekranu

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak wielkie znaczenie w naszym życiu ma telewizja. Niestety, dla wielu z nas jej oglądanie to główny sposób spędzania wolnego czasu i powód konfliktów rodzinnych. Cóż zrobić, gdy na jednym kanale “lecą” mistrzostwa świata w piłce nożnej, a na drugim emitowany jest ostatni odcinek brazylijskiej telenoweli?

Rozwiązaniem problemu może się okazać nie tyle kupno drugiego telewizora, co stosunkowo taniej karty tunera TV. Koszt takiej inwestycji w przybliżeniu równa się połowie ceny średniej klasy telewizora. Drugą ważną zaletą tunera TV jest oszczędność miejsca – przecież komputer już gdzieś stoi. Ponadto niejako w prezencie otrzymujemy jeszcze jedno urządzenie – cyfrowy magnetowid. Oprogramowanie każdej karty telewizyjnej umożliwia bowiem nagranie na dysku twardym fragmentów programu TV lub przesyłanego do karty sygnału wideo na przykład z camcordera.

Telewizyjny miszmasz

Dla przeciętnego użytkownika komputera tuner telewizyjny stanowi jeszcze jedną kartę, którą trzeba zamontować w złączu PCI i zainstalować do niej sterowniki. To prawda, lecz z drugiej strony jest on zminiaturyzowanym odbiornikiem telewizyjnym pozbawionym kineskopu. Dlatego też, podobnie jak w przypadku telewizora, musimy dokładnie wiedzieć, co chcemy kupić, tak aby urządzenie spełniło nasze oczekiwania oraz było dostosowane do polskich wymagań technicznych.

W naszym kraju standardem nadawania sygnału telewizyjnego jest PAL D/K, nie można więc sobie pozwolić na kupno karty, która go nie obsługuje. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że w innych krajach wykorzystuje się odmienne systemy – PAL B/G (Europa), PAL I (Wielka Brytania), SECAM (Francja, Rosja), a w USA i Japonii – NTSC. Wszystkie te urządzenia są niezgodne ze standardem PAL D/K, dlatego też przywiezienie karty TV z zagranicy jest z reguły pozbawione większego sensu, gdyż tuner trzeba będzie później przestroić w serwisie.

Niestety, niektóre telewizje kablowe nie konwertują sygnału na obowiązujący w Polsce standard PAL D/K (fonia o częstotliwości 6,5 MHz) i emitują zachodnie programy w systemie PAL B/G (fonia 5,5 MHz). Jeżeli tak postępuje nasz operator telewizji kablowej, to koniecznie należy poszukać modelu współpracującego z oboma systemami.

Wybrane parametry różnych systemów telewizyjnych
Standard PAL PAL Plus NTSC SECAM HDTV
Proporcje obrazu 4:3 16:9 4:3 4:3 19:9
Sposób transmisjiNaziemny,
satelitarny,
kablowy
Naziemny,
satelitarny,
kablowy
Naziemny,
satelitarny,
kablowy
Naziemny,
satelitarny,
kablowy
Satelitarny,
kablowy,
światłowód
Liczba linii 625 625 525 625 1250
Liczba linii aktywnych 575 575 475 575 1148
Częstotl. odświeżania 50 Hz 50 Hz 60 Hz 50 Hz 12 Hz
Szer. kanału 8 MHz 8 MHz 6 MHz 8 MHz 6 MHz
Właściwości Sygnały chrominancji i luminancji mogą wpływać na siebie wzajemnie Zmniejszone wzajemne oddziaływanie sygnałów luminancji i chrominancji Sygnały chrominancji i luminancji mogą wpływać na siebie wzajemnie Sygnały chrominancji i luminancji mogą wpływać na siebie wzajemnie Brak wzajemnego wpływu sygnałów luminancji i chrominancji. Przekaz cyfrowego dźwięku, transmisja danych.
Więcej:bezcatnews