Twardy na zewnątrz

Zapewne nieraz spotkaliśmy się z problemem transportu większej ilości informacji pomiędzy komputerami. Lekarstwem jest zewnętrzny dysk twardy podłączany za pomocą popularnego interfejsu (np. USB 2.0). Urządzenie takie jesteśmy w stanie zbudować sami.

Gotowe zewnętrzne pamięci masowe nie należą do najtańszych. Lepiej więc kupić odpowiednie podzespoły i własnym sumptem zmontować urządzenie, które podłączymy do złącza USB. Może to zrobić każdy, gdyż operacja w zasadzie sprowadza się do przykręcenia paru śrubek. Do montażu wykorzystamy gotową obudowę dla dysków, w przykładzie – 2,5-calowych, choć można też wybrać dysk 3,5-calowy i odpowiednie dla niego pudełko.

By transfer odbywał się w miarę szybko, powinniśmy dodatkowo zakupić kontroler USB 2.0 i wybrać obudowę bądź odpowiedni kabel współpracujący z tym interfejsem albo zaopatrzyć się w kontroler FireWire i – również – właściwy dla niego kabelek. Tego typu podłączenie nie będzie ograniczać prędkości transmisji naszych plików do i z komputera.

Następne strony opisują krok po kroku jak skonstruować przenośną pamięć masową.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.