GNOME 2.0

Najnowsze wydanie GNOME – jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych dla Linuksa – zostało opatrzone numerem 2.0. Tak duży skok w numeracji (z 1.4.1) sugeruje, że zmiany, jakich dokonali w nim jego twórcy, są naprawdę poważne.

Odnowione środowisko oferuje użytkownikom wiele nowych bądź ulepszonych funkcji. Przykładem może być wygładzanie (ang. antialiasing) czcionek. Innym udogodnieniem jest możliwość przeciągania okienek pomiędzy pulpitami. Także nowy program terminalu wnosi wiele nowego – nareszcie istnieje możliwość korzystania z zakładek – podobnie jak ma to miejsce w KDE.

Wymagania: PC Pentium II, Linux/Solaris/BSD, 128 MB RAM, ok. 150 MB na dysku
+ wiele ważnych poprawek
+ dostępność dla wielu platform programowych (Linux, Sun Solaris, FreeBSD)
– problemy z instalacją
– problemy z dostępnością pakietów binarnych
Producent: http://www.gnome.org/
Cena: licencja GPL

Przebudowano też centrum sterowania GNOME. Poza tym poprawiono obsługę tematów – w najnowszej wersji można już personalizować na przykład ekran logowania! Zwiększono również wydajność środowiska. Oczywiście lista zmian jest o wiele dłuższa. Warto zdać sobie jednak sprawę, że nowa wersja środowiska to także nowe, udoskonalone wersje bibliotek, a co za tym idzie nowe możliwości dla programistów.

Czy warto się przesiąść? Jeżeli pracujemy z poprzednią wersją środowiska i spełnia ono nasze wymagania, to sądzę, że lepiej poczekać, aż nowy GNOME zostanie włączony do dystrybucji, której używamy.

Więcej:bezcatnews