Sieciowy budowniczy

Borland C++ Builder ma ponad 2,5 miliona użytkowników na całym świecie. Jego nowe możliwości zachęcą zapewne tych programistów, którzy chcieliby tworzyć aplikacje nie tylko dla Windows, ale również dla Linuksa.

Najnowszy C++ Builder dostępny jest w trzech wersjach: Enterprise, Professional i Personal. Zgodnie z zapisami licencji jedynie dwie pierwsze mogą służyć do tworzenia komercyjnych programów. Personal jest przeznaczony do zapoznania się z możliwościami pakietu i nauki.

First things first

Instalacja pakietu przebiega bez problemów. Podobnie jak ma to miejsce w innych nowych produktach Borlanda, od użytkownika wymagana jest jego rejestracja. Dopiero po jej dokonaniu uzyskujemy dostęp do firmowych stron, z których można pobrać na przukład poprawki do oprogramowania. A niestety, jak się w trakcie testów okazało, bez instalacji “service packów” środowisko często się zawiesza.

Borland C++ Builder 6 Enterprise
Wymagania: Windows 98 / 2000 / XP, ok. 750 MB na dysku
+ duża liczba dostępnych komponentów
+ wspomaganie pracy zespołowej
– wysoka cena 
Producent: Borland, USA
http://www.borland.com/
Dostawca: BSC, Warszawa
tel.: (22) 864 14 65
http://www.bsc.com.pl/
Cena (z VAT-em): ok. 15 100 zł
Uaktualnienie (z VAT-em): ok. 10 000 zł

Zmiany, nowinki, poprawki

Środowisko IDE poddane zostało wielu drobnym modyfikacjom. Poprawiono moduł Code Insight, mający na celu uzupełnianie wpisywanego kodu. Pozwala on obecnie na podgląd definicji dowolnego obiektu znajdującego się na liście podpowiedzi.

Modyfikacje wprowadzone do Project Managera pozwalają na łatwe zdefiniowanie kolejności kompilacji plików wchodzących w skład projektu. Co więcej, pojawiła się także możliwość częściowej kompilacji projektu. Programista może dostosować do swoich potrzeb listę narzędzi wykorzystywanych podczas kompilacji (np. dodać własne).

Lista komponentów została rozszerzona do ponad 300. Nowością są komponenty związane z Usługami Sieciowymi oraz biblioteka ponad 165 komponentów CLX (Component Library Cross-Platform). Aplikacje tworzone z wykorzystaniem tych ostatnich są zgodne na poziomie kodu źródłowego z planowaną wersją C++ Buildera dla Linuksa. Dzięki temu aplikacje oraz usługi sieciowe będą mogły działać na obu platformach.

Budujemy sieć

Istotnymi nowościami są możliwość programowania Usług Sieciowych i wykorzystanie ich do zastosowań biznesowych. W Builderze znajduje się wiele narzędzi mających za zadanie ułatwienie tych prac. Pierwszym z nich jest BizSnap – platforma do tworzenia Usług Sieciowych wykorzystujących SOAP i XML. WebSnap służy do pisania aplikacji internetowych działających na popularnych serwerach, takich jak Apache, Netscape Enterprise Server lub MS Internet Information Services (IIS). DataSnap pozwala natomiast tworzyć połączenia programów klienckich z bazami danych, m.in. MS-SQL Server, Oracle, Informix, DB2, Sybase i InterBase z wykorzystaniem mechanizmów XML, DCOM lub CORBA.

Przygotowanie wersji instalacyjnej stworzonej aplikacji ułatwi zawarty w pakiecie program InstallShield Express 3.0. W celu zapoznania się z nowym C++ Builderem można skorzystać z bezpłatnej sześćdziesięciodniowej wersji testowej, która jest dostępna na stronach internetowych producenta.

Więcej:bezcatnews