Powstań z martwych

Uszkodziłeś BIOS podczas wypalania? Nie musisz od razu targać komputera do serwisu. Możesz podjąć próbę jego samodzielnej reanimacji.

Pamiętasz wirusa CIH, bardziej znanego jako wirus czernobylski? Złośliwie zamazywał on zawartość pamięci flash. BIOS padał, a po restarcie komputer nie miał na nic ochoty. Czy coś można poradzić w takich sytuacjach, poza wizytą w serwisie? Oczywiście, jeśli tylko należysz do średnio odważnych i dysponujesz komputerem z płytą główną taką jak Twoja. Warunek trochę trudny do spełnienia, ale może ktoś ze znajomych czy rodziny ma identyczny z Twoim sprzęt?

Jak wspomnieliśmy, do ratowania potrzebna będzie druga płyta główna, identyczna z tą nieczynną, i… zgoda jej właściciela na wykonanie paru czynności na otwartym organizmie, i to pod napięciem. Dobrze przeprowadzona operacja jest jednak bezbolesna. Każdy członek CHIPLabu ma na swym koncie przynajmniej jedną taką zakończoną powodzeniem akcję.

Dalsze strony opisują, jak uaktywnić zepsuty BIOS.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.