Sposób na czas

Od jakiegoś czasu coś mi się nie zgadzało. Zgodnie z tym, czego się uczyłem na lekcjach geografii, Ziemia obiega Słońce w rok. Poszperałem po Internecie i znalazłem, że rok to dokładnie 365,2425 dnia. Ten trop okazał się fałszywy, bo na takiej wartości opiera się kalendarz wprowadzony już w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Kilka kliknięć dalej natrafiłem na informację, że wykonanie jednego obrotu wokół własnej osi zajmuje Ziemi wcale nie 24 godziny! Ciepło, ciepło… Układ Słoneczny… klik… Ziemia… klik… doba… Co, aż 23 godziny i 56 minut? Nie, to niemożliwe! Dzień się skrócił tylko o niecałe cztery minuty? Praca, obowiązki, czas wolny, posiłki, sen… Na oko dobie brakuje dwóch, trzech godzin. Po kilkunastu minutach poddaję się. Cóż – dziś nie, ale kiedyś odkryję, jak to się stało, i wtedy pewnie znajdzie się sposób na wydłużenie doby. Pomyślcie – choćby dwie godziny więcej, które każdy poświęca na to, co lubi… Ech, marzenia marzeniami, a tu w tym tygodniu czekają mnie jeszcze dwa artykuły do napisania, w przyszłym tygodniu wyjazd do Warszawy, dziś, najpóźniej jutro, muszę zadzwonić do kafelkarza, ostatnio zapomniałem wymienić wodę w akwarium…

Na razie trzeba sobie radzić. Jak? Sposobów jest wiele. Można kupić palmtopa albo telefon komórkowy z organizerem. Mam te urządzenia i sporo mi pomagają. “Komórka” ma jednak ograniczone możliwości, a palmtopa nie zawsze noszę ze sobą. Innym wyjściem jest zapoznanie się z jakimś programem typu PIM (Personal Information Manager). Tak, ale jeśli zainstaluję go w domu, to nie przypomni mi o załatwianiu spraw zawodowych. Jego obecność na firmowej maszynie nie będzie remedium na zapominanie o nawożeniu kwiatów w domu. Jedynym wyjściem jest Internet. Google, klik… “PIM online”… klik… Szukaj… To jest to, czego szukałem!

PIM-y online
Interia
http://www.interia.pl/
Tenbit
http://www.tenbit.pl/
BZ WBK 24
http://www.bzwbk24.pl/
Lista PIM-ów
http://www.emailaddresses.com/email_pim.htm

Poszukując przodków

Na przytoczonej kwerendzie się nie skończyło. Poszukiwane przeze mnie serwisy ukrywają się pod wieloma nazwami – organizer, calendar i jeszcze kilka innych. Nie myślcie też, że nie szperałem w polskim Internecie. Okazuje się, że istnieją ich polskojęzyczni pobratymcy. Ale do rzeczy.

PIM-y to aplikacje do zarządzania informacją osobistą. W elektronicznych odpowiednikach papierowego terminarza możemy zapisywać ważne terminy, notatki czy numery telefonów. Aplikacji tego typu jest kilka: m.in. protoplasta rodu, czyli Lotus Organizer, czy najpopularniejszy obecnie MS Outlook. Familia PIM-ów rozwija się prężnie i jedna z jej części “wyemigrowała” do Internetu.

Głównym zadaniem sieciowych terminarzy jest przypominanie nam o różnych zdarzeniach. Kolega chce ode mnie pożyczyć kilka płyt CD. Ciągle ich zapominam, a wystarczy wysłane wieczorem powiadomienie (gdzie, jak – o tym za chwilę), by krążki znalazły się w plecaku. Rzeczy do zrobienia mogą mieć też charakter cykliczny. Tak jest z wymianą części wody w akwarium. Podobno powinno się to robić co tydzień, ale jestem zbyt leniwy. Postanowiłem wymieniać wodę co miesiąc, ale oczywiście i o tym zapominam.

Online’owe PIM-y przyjdą z pomocą w przypadku różnych zadań. Można kazać im pamiętać o urodzinach czy imieninach znajomych (regularnie co rok), zadbać w ten sposób o zęby (rozsądna częstotliwość wizyt u dentysty to jedna na sześć miesięcy) itp. Co bardziej zaawansowane usługi potrafią łatwo definiować zdarzenia mające miejsce w dni robocze, co dwa tygodnie czy w czwarte środy miesiąca.

Internetowe serwisy PIM
Serwis www.pim-
online.com/
calendar.
yahoo.com/
www.
termin.pl/
www.
iexpect.com/
www.
pf.pl/
Współpraca z IE/NN/Operą +/+/+ +/+/- +/+/+ +/+/+ +/+/+
Podpow. w postaci kalend. + + + +
Polskojęzyczność + +
Wyszukiwarka +
Dodatkowe moduły + + 5) + 2) + 3) + 4)
Lista zadań po zalogowaniu +
Alarmy co dzień/tydz./2 tyg. +/+/+ +/+/+ +/+/- +/+/- +/+/-
Alarmy co mies/rok +/+ +/+ +/+ +/+ +/+
Alarmy w dni robocze/weekendowe +/+ +/+ +/+ +/+ +/+
Wysyłanie zadań na dany dzień e-mailem +
Czas trwania zadania + + + +
Wcześniejsze powiadamianie + + + + +
Pow. przez e-mail + + + + +
Pow. przez drugi e-mail + + +
Powiad. przez SMS + 1)
Zadania bez terminu (To Do) + + +
Priorytety 5 5 n.d. 3 n.d.
Kategorie zadań + + n.d. n.d.
Data ważności zadania + + n.d. + n.d.
+ – jest – – nie ma n.d. – nie dotyczy 1) – płatne 2) – m.in. imieniny, święta, waluty, program TV, pogoda, gospodarczy, giełda 3) – finanse, muzyka, pogoda, horoskop i inne 4) – imieniny 5) – dodatkowe moduły są częścią portalu Yahoo!
Więcej:bezcatnews