24-bitowe cacko

Najważniejszą zmianą w Audigy 2, jaką dokonano w porównaniu z Audigy, jest zwiększenie dokładności odwzorowywania dźwięku. Nowa karta Creative’a może nagrywać sygnał z rozdzielczością 24 bitów i częstotliwością próbkowania 96 kHz, a odtwarzać nawet 192 tysiące próbek na sekundę. Co to daje użytkownikowi? Po pierwsze, 24-bitowa dokładność i częstotliwość próbkowania 96 kHz zapewniają o wiele wierniejsze odwzorowanie dźwięku niż w przypadku standardu 16 bitów/48 kHz, stosowanego w większości popularnych pecetowych kart dźwiękowych. Po drugie, zwiększenie dokładności próbkowania wpływa na poprawienie stosunku sygnału do szumu i współczynnika zawartości harmonicznych. Wartość obu tych współczynników odczytana ze specyfikacji Audigy 2 wynosi odpowiednio 106 dB (dla wyjścia stereo) i 0,004%.

Sound Blaster Audigy 2
Układ: Creative Labs Audigy 2
Zgodność: Dolby Digital 5.1, Dolby Digital EX (6.1), EAX Advanced HD, General MIDI, DirectSound 3D, DVD-Audio, ASIO, SoundFont 2.1, OpenAL
Jakość próbkowania: 24 bity, do 96 kHz (nagrywanie); 24 bity, do 192 kHz (odtwarzanie, tryb stereo); do 96 kHz (tryb surround)
Wejścia: mikrofonowe, liniowe
Wyjścia: analogowe (dwa po dwa kanały i jedno trzykanałowe), złącze joystick/ MIDI, cyfrowe sześciokanałowe lub AC-3 SP/DIF, SB1394 zgodny ze standardem IEEE-1394 (FireWire)
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 635 zł
POWER 93,3
ECONO 23,3
+ bardzo dobra jakość dźwięku
+ obsługa dźwięku w trybie 24/96
+ możliwość odtwarzania DVD-Audio
+ certyfikat THX
– brak odtwarzacza filmów DVD
Producent: Creative Labs, Singapur
http://www.creative.com/
Dostawca: Creative Labs Polska, Warszawa
tel.: (22) 853 02 66
http://pl.europe.creative.com/

Fizyka brzmienia

W CHIPLab zweryfikowaliśmy podane przez producenta powyższe wartości. Zmierzony programem Right Mark Audio Analyzer stosunek sygnału do szumu wyniósł 90,6 dB, a współczynnik zawartości harmonicznych i szumu THD+N 0,007%. Nieco inne wartości pomiarów od podanych w specyfikacji nie powinny dziwić, ponieważ pomiar zawsze jest obarczony błędem wynikającym z zakłóceń generowanych przez komputer i inne urządzenia elektroniczne znajdujące się w pobliżu karty.

Jakość dźwięku generowanego przez Audigy 2 jest bardzo dobra. Kartę podłączyliśmy do zestawu głośników Creative Inspire 6.1 6700. Prawdę mówiąc, taka konfiguracja zadowoli większość graczy, ale audiofile powinni raczej zrezygnować z podłączania do Audigy 2 zestawu głośników za kilkaset złotych. Jakość dźwięku dobywającego się z Inspire 6.1 6700 nie różniła się zbytnio od jakości sygnału generowanego przez stare Audigy. Audigy 2 wraz ze swoimi wysokimi parametrami elektroakustycznymi i obsługą standardu DVD-Audio aż się prosi, aby ją podłączyć do wzmacniacza i zestawu głośników wysokiej klasy. Na takie rozwiązanie pokusi się zapewne niewielu, ponieważ mało kto trzyma komputer w salonie obok zestawu hi-fi. Z kolei ciągnięcie kabli przez pół mieszkania na pewno pogorszy jakość sygnału. Z zalet wynikających z rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości próbkowania 96 kHz skorzystają chyba jedynie osoby zajmujące się obróbką dźwięku. Choć i oni napotkają ograniczenia, o których wspomnieliśmy w artykule “Dźwiękomania” na 296.

Ścieżkami dźwięku

Audigy 2 można wykorzystać również do budowy kina domowego. Karta jest zgodna z systemami Dolby Digital AC-3 (5.1) i Dolby Digital EX (6.1). Audigy 2 spełnia także rygorystyczne normy standardu THX, przyznawanego urządzeniom charakteryzującym się najwyższą jakością dźwięku. Rzeczywiście, do jakości odtwarzanej ścieżki dźwiękowej z filmu DVD nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Problemy stwarza jedynie odtwarzanie filmów z dźwiękiem Dolby Digital EX. Wśród oprogramowania karty Audigy 2, która została dostarczona do testów, nie znaleźliśmy odtwarzacza filmów DVD. Zatem, chcąc obejrzeć film, trzeba skorzystać z oprogramowania dostępnego na rynku, np. aplikacji WinDVD lub PowerDVD, które z kolei nie obsługują jeszcze dźwięku siedmiokanałowego Dolby Digital EX.

Godny następca?

Czy warto więc inwestować w Audigy 2? Wszystko zależy od tego, do czego ją wykorzystamy. Ze względu na parametry elektroakustyczne na pewno warto – jakość rejestrowanego dźwięku jest lepsza niż w przypadku poprzedniej wersji Audigy. Ale to chyba na razie jedyny powód. DVD-Audio nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularne – płyt w tym standardzie jest bardzo mało. Zaletami filmów z dźwiękiem Dolby Digital EX będziemy mogli się cieszyć dopiero po zakupie programowego odtwarzacza obsługującego ten standard, np. WinDVD 4 Plus, który kosztuje prawie 80 dolarów. Gracze nie zyskają nic oprócz nieco lepszej jakości dźwięku, ponieważ Audigy 2 obsługuje ten sam system pozycjonowania dźwięku przestrzennego, co poprzednia wersja Audigy, czyli EAX Advanced HD. Gry z dźwiękiem Dolby Digital 5.1 czy EX pojawią się zaś pewnie nieprędko.

Więcej:bezcatnews