Globalne efekty

VIZ 4 to kolejna wersja programu do wizualizacji architektonicznych i wzorniczych, blisko spokrewnionego z 3D MAX, a nieco mniej ze starym 3D Studio. Od czasów DOS-u i 3D Studio w dziedzinie wizualizacji sporo się zmieniło. Obecnie jesteśmy już przyzwyczajeni do wielu technologii, o których wtedy można było czytać w publikacjach MIT Press.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 10 000 komputerów, możemy je wszystkie zaprząc do obróbki naszych modeli. Takie możliwości oferuje rendering sieciowy VIZ-a. Pracy będzie dość, bo wprowadzone algorytmy oświetlenia pośredniego, miękkich cieni, światła rozproszonego, smug, rozbłysków, załamań doprowadzą do zadyszki nawet najszybszego peceta. Używane rozsądnie pozwalają jednak zrozumieć termin “fotorealizm”. O ile dotąd wprawny grafik potrafił symulować większość tych efektów rozmaitymi sztuczkami, o tyle teraz dysponujemy “szczerą” fizyką. Parametry lamp możemy wprowadzić wprost z katalogów producenta opraw oświetleniowych, a parametry światła podawać w jednostkach ISO. Opcja oświetlenia globalnego, choć zwiększa wymagania programu do 512 MB pamięci RAM, umożliwia dokładne przedstawienie różnych warunków oświetleniowych.

Autodesk VIZ 4
Wymagania: Pentium III, Windows 2000, 256 MB RAM (512 MB dla „globalnego oświetlenia”), akcelerator grafiki 3D
+ fizyczny opis oświetlenia
+ dobra współpraca z AutoCAD-em
+ dobra pomoc techniczna
Producent: Autodesk, USA
http://www.autodesk.com/
Dostawca: Autodesk Polska, Warszawa
http://www.autodesk.pl/
tel.: (800) 168 072
Cena (z VAT-em): ok. 9650 zł
Uaktualnienie (z VAT-em): ok. 2300 zł

Standardowo VIZ wyposażony jest w narzędzia do budowania elementów architektonicznych i roślinnych, jak okna, drzwi, schody i systemy drzew. Systemy, bo większość drobiazgów można ustawiać parametrami obiektu, np. ilość liści czy podziałów. Jest też mnóstwo brył rodem z podręcznika do geometrii.

Przydatne narzędzia to rendering panoramiczny w formacie QuickTime VR, pozwalający na oglądanie otoczenia w zakresie 360o, łatwe montowanie renderingu z podkładem zdjęciowym lub dodatkowymi warstwami i przesyłanie obliczonego obrazu wprost na drukarkę. Przy okazji instalacji programu wypróbowałem także pomoc techniczną – infolinię polskiego Autodesku – i tu VIZ zdobył dodatkowego plusa.

Więcej:bezcatnews