Duuuża dyskietka

No dobrze, ale często przenoszę dane do komputera w pracy. Bawić się za każdym razem z programem do nagrywania? Czyszczenie, wybieranie plików, nagrywanie – to niby nic strasznego, ale jednak trochę kłopotliwe. Ech, gdyby tak dyskietka miała większą pojemność…

Co zrobić z tą płytą?

Podobne do powyższego rozumowanie przeprowadzili zapewne twórcy programów do nagrywania pakietowego (Incremental Packet Writing – ICW). Owszem, płyty CD-R i CD-RW od dawna można było nagrywać w trybie multisession – nie jest to jednak zbyt wygodne ani efektywne (straty pojemności krążka związane z koniecznością zapisania informacji o kolejnych sesjach). Tymczasem nagrywanie pakietowe pozwala wykorzystać płyty CD-RW jak baaardzo duże dyskietki – kopiowanie i kasowanie możemy przeprowadzać dowolnym menedżerem plików, tak jak to robimy, zarządzając danymi umieszczonymi na dyskach twardych. Zanim przedstawię programy służące do nagrywania pakietowego, warto poświęcić parę słów na omówienie technologii, która za tym wszystkim stoi.

Jak by to nagrać…

Nagrywanie w trybie multisession istniało już dawno (zdefiniowano go w tzw. żółtej księdze). Jednak głównym jego mankamentem były wspomniane wcześniej straty pojemności dysku, wynikające z konieczności uaktualniania tablicy zawartości dysku (TOC – Table Of Contents). Zastosowano zatem najprostsze rozwiązanie – TOC najzwyczajniej w świecie został… usunięty. Zamiast tego wprowadzono pakiety o stałej objętości (64 KB), tworząc “przy okazji” nowy format zapisu płyt UDF (Universal Disc Format). Ponieważ jest on stosunkowo “młody”, płyty CD-RW zapisane w tym standardzie bezproblemowo rozpoznawane są tylko przez najnowsze systemy operacyjne Microsoftu – Windows XP i 2000. W innych przypadkach konieczna jest instalacja dodatkowego oprogramowania, umożliwiającego dostęp do danych (na przykład EasyWriteReadera, jeśli korzystamy z programu InCD).

Dalszym krokiem w ułatwianiu życia użytkownikom nagrywarek i płyt CD-RW jest standard Mt. Rainier. Nie będzie on wprawdzie wymagał żadnego software’u pośredniczącego, gdyż obsługa nowego formatu plików zostanie niejako wbudowana w urządzenie, ale potrzebna jest nowa generacja napędów (więcej na ten temat w numerze 8/2002 CHIP-a, 282).

Pakiety w praktyce

Co trzeba zrobić, by zacząć korzystać z nagrywania pakietowego? Przede wszystkim należy zainstalować odpowiedni program (o nich za chwilę). Później można, niestety, zrobić sobie przerwę. Koniecznym bowiem krokiem jest specjalne sformatowanie płyty CD-RW, a jest to proces czasochłonny. Trwa on zazwyczaj około 40 minut, chyba że dysponujemy krążkami typu High Speed, które można nagrywać z prędkością 10x (w takim przypadku odpoczynek będzie trwał około 20 minut).

Zauważmy także, że formatowanie w trybie ICW uszczupli nam nieco pojemność płyty – ze standardowego krążka, na którym zmieści się 650 MB danych, zostanie “tylko” ok. 530 MB. Nie warto jednak narzekać – formatowanie zwykłej dyskietki “kradnie” 28% jej objętości, podczas gdy podobna operacja przeprowadzona na płycie CD-RW zmniejsza obszar przeznaczony na dane o 19%.

Dane techniczne
ProgramDirectCDInCDFileCD
Wersja5.3.2.343.51.612.0.18
Producent/krajRoxio/USAAhead/NiemcyNewTech Infosystems/USA
WWW [http://]www.roxio.com/www.ahead.de/ www.ntius.com/
Opłata rejestracyjna100 USD 1)69 USD 2)30 USD
Windows9x/Me/NT/2000/XP9x/Me/NT/2000/XP9x/Me/NT/2000/XP
Ilość miejsca na dysku (ok.)5 MB5 MB3 MB
Polska wersja
Opcje dodatkowe/uwagiKompresja danych, naprawa dysku i undeleteMoże nagrywać w ISO 9660
– – nie ma, 1) element pakietu Easy CD Creator 5 Platinum, 2) bezpłatny dla użytkowników Nero Burning ROM
Więcej:bezcatnews