Czy Internet Da Się Lubić?

Od wielu lat najpopularniejszą formą dostępu do Internetu jest korzystanie z modemu podłączonego do linii telefonicznej (tzw. dostęp komutowany). Taki sposób połączenia ma jednak sporo wad: taryfikację za czas spędzony w Sieci, stosunkowo powolne transfery i zajętą linię telefoniczną.

Częściowym rozwiązaniem tych problemów było wprowadzenie usługi Stałego Dostępu do Internetu (SDI). Kolejnym krokiem w przyszłość w ofercie TP SA jest technologia ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line), na bazie której świadczone są usługi Neostrada Plus i Dostęp do Internetu DSL. W uproszczeniu transmisja ADSL-owa opiera się na wykorzystaniu nieużywanego, wyższego pasma częstotliwości linii telefonicznej abonenta do szybkiej transmisji danych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń: modemu DSL od strony użytkownika i karty modemowej od strony centrali, gdzie głos (pasmo do 30 kHz) jest oddzielany od transmisji danych (częstotliwości do 1,1 MHz). Podstawową cechą użytkową dostępu ADSL jest jego niesymetryczność, czyli różne przepustowości przesyłu danych od i do abonenta. Ponieważ zwykle więcej danych pobieramy z Sieci, usługa zapewnia szerokie pasmo w stronę modemu.

Na dwoje babka wróżyła

Telekomunikacja Polska wprowadziła w 2002 roku na rynek dwie usługi oparte na technologii ADSL. Obecnie są one świadczone na bazie tej samej infrastruktury (routery usługowe), choć istnieją plany wydzielenia dla nich osobnych urządzeń. W obu wypadkach modemy wyposażone są w dwa interfejsy: Ethernet od strony użytkownika i ATM/DSL od strony linii telefonicznej.

Nieco odmiennie jest natomiast realizowane połączenie z Siecią. W wypadku Neostrady Plus należy zainstalować odpowiednią aplikację, która nawiąże połączenie PPPoE (Point to Point Protocol over Ethernet) i przydzieli nam konfigurację IP. W przypadku Internet DSL nie ma takiej potrzeby, gdyż użytkownik otrzymuje stały numer IP, a realizację połączenia PPPoE powierza się modemowi. Sporą zaletą Internet DSL jest więc możliwość rejestracji domen (w tym domeny odwrotnej, tzw. revDNS).

Szczegółowe różnice między Neostradą Plus a Internet DSL wynikają przede wszystkim z kierowania tych usług do różnych grup użytkowników. Neostrada jest bowiem przeznaczona dla odbiorców indywidualnych, IDSL – dla małych i średnich firm. Należy też pamiętać, że dostęp asymetryczny cechuje się stosunkowo małą przepustowością “w stronę Internetu” i nie jest przeznaczony do uruchamiania serwerów usług sieciowych.

Matrix na sprzedaż

Neostrada Plus to szybki dostęp do zasobów globalnej Sieci za stosunkowo niską opłatę. Mimo że ok. 190 złotych miesięcznie nadal stanowi dla wielu rodzin spory wydatek, trzeba brać pod uwagę, że za taką samą przepustowość w technologii Frame Relay/ATM trzeba by zapłacić kilka razy więcej. Oprócz dostępu do Internetu w ramach usługi otrzymamy także 100 MB przestrzeni dyskowej serwera z przeznaczeniem na naszą stronę WWW i konta pocztowe (z wirtualną domeną nazwa.neostrada.pl). Możemy je swobodnie konfigurować za pomocą specjalnej aplikacji, dostępnej na stronach WWW TP SA.

Dynamicznie przydzielany adres IP jest – zwłaszcza dla zaawansowanych użytkowników Sieci – sporym problemem. Niemniej dla osób, które głównie “konsumują” Internet, nie będzie to miało większego znaczenia. Istotną dla każdego cechą Neostrady Plus jest za to jej “przezroczystość”, czyli brak jakichkolwiek zabezpieczeń przed atakami z Sieci. Należy o tym pamiętać i zawczasu zainstalować dobry “ogniomurek”.

Parametry usług DSL świadczonych przez TP SA
Neostrada PlusInternet DSL 512Internet DSL 1
Wymaganiaaktywna linia telefoniczna TP SA, karta sieciowa
Opłata instalacyjna (z VAT-em)854,93 zł854,93 zł908,43 zł
Abonament miesięczny (z VAT-em)191,53 1) lub 212,93 2)zł319,93 zł694,43 zł
Sposób przyznawania adresów IPdynamiczniena stałena stałe
Możliwość rejestracji domennie 3)taktak
Liczba IP dla użytkownika115
Maks. transfer do użytkownika512 kbit/s512 kbit/s1024 kbit/s
Maks. transfer od użytkownika128 kbit/s128 kbit/s256 kbit/s
Przestrzeń dyskowa na pocztę i WWW100 MB100 MB150 MB
Wirtualna domenanazwa.neostrada.plnazwa.internetdsl.pl
Liczba kont pocztowychdowolna (min. rozmiar konta pocztowego 1 MB)
Opcje dodatkowemożliwość poszerzenia przestrzeni dyskowej (50 MB – 59,78 zł/m-c)
uruchomenie NAT (364,78 zł jednorazowo)
podstawowy pakiet bezpieczeństwa (darmowy, uaktywniany na żądanie)
zaawansowany pakiet bezpieczeństwa (303,78 zł/m-c)
1) przy umowie na okres 12 miesięcy; 2) przy umowie na czas nieokreślony; 3) ew. z użyciem dynamicznego DNS-a
Więcej:bezcatnews